Tech

Magyar fejlesztésű 3D-nyomtatóval készítettek Trónok harca figurákat

Budapestre is megérkezett a tél. Az új Trónok harca évad magyarországi bemutatójára a sorozatban látható sárkányok és a vastrón élethű mását a CraftBot magyar 3D-nyomtatóival készítették el. A premierre készített figurákat, családi címerekkel ellátott pénzérméket, könyvjelzőket a vendégek haza is vihették.

A CraftUnique történetében nem a Trónok harca volt az első nagyszabású együttműködés. A vállalat 3D CraftBot nyomtatóit korábban is használták hollywoodi szuperprodukciókhoz, például a Szárnyas fejvadász 2049-hez, ahová teljesen élethű emberi testeket nyomtattak, de különböző neves hazai előadók extrém színpadi produkcióihoz is készítettek már 3D-kellékeket.

Forrás: CraftUnique

A Trónok harca 3D figurái a CraftBot mérnökeit is kihívások elé állították, hiszen rendkívül nagyfokú kidolgozottságot igényelt az elkészítésük. A kinyomtatott 3D sárkányok esetében a kilógó részekhez, mint a sárkányok álla, támasztékot kellett volna nyomtatni. A támasztékok eltávolítása azonban nyomot hagyott volna a népszerű sorozat figuráin, így a CraftUnique csapata saját szoftverében a manuálisan is állítható support beállításokat hívta segítségül. A kétfejes géppel történő nyomtatásnál pedig olyan anyagú támasztékot használtak, amelyek vízben oldódnak, így a 3D figurák kidolgozottsága tökéletes maradt.

Az elkészített sárkányfigura. Forrás: CraftUnique

Mákos Csaba, a vállalat ügyvezető igazgatója nagy rajongója a sorozatnak: „Már a tervezési folyamatok is nagyon izgalmasak voltak, de a bemutatón látott 3D-vel kapcsolatos lelkesedés mutatta meg igazán, hogy jó úton haladunk a CraftBottal.”

A startupként induló CraftUnique teljes egészében magyar tulajdonú vállalat, de mára már számos díj bizonyítja a cég helyét a nemzetközi piacon. A CraftBot nyomtató 2017-ben és 2018-ban a Plug N’ Play kategóriában hozta el az aranyérmet, ahol neves amerikai és ázsiai gyártókat utasított maga mögé. A budapesti székhelyű cég maga fejleszti a nyomtató hardver és szofter részét is, illetve a hozzá kapcsolódó, de más gépekhez is ingyenesen letölthető, úgynevezett „slicer” szoftvert is.

Itthon folytatódik a százmillió dolláros sikersztori
Lakatos Dáviddal beszélgettünk, aki a Budapesten is irodát nyitó amerikai 3D nyomtatós cég, a Formlabs múltjáról, jelenéről és jövőjéről mesélt nekünk.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik