A Paradise-iratok (Paradise Papers) nevű adatbázis a Nagy-Britanniához tartozó Bermuda szigetcsoporton bejegyzett Appleby ügyvédi irodától és a szingapúri székhelyű Asiaciti Trust vagyonkezelő társaságtól tartalmaz iratokat, és szerepel benne 19, adóparadicsomként számon tartott ország és terület cégnyilvántartása.
A 13,4 millió dokumentumból álló adatbázis feldolgozásában világszerte 96 szerkesztőség vett részt csaknem 400 újságíróval, a munka egy éve kezdődött.
A BBC-műsor oknyomozó szerkesztősége által hétfő este ismertetett aktákból az derül ki, hogy a világ legnyereségesebb cégeként számon tartott Apple más adóparadicsomok felkutatásába kezdett, miután az ír hatóságok 2013-ban ellehetetlenítették azokat a kiskapukat, amelyek lehetővé tették, hogy a cupertinóiak adóminimalizálási manővereket hajtsanak végre az országban.
Az Apple Írországban kiépített struktúrái a BBC vizsgálata szerint gyakorlatilag “hontalanná” tették a céget, és így az amerikai konglomerátum külföldi adóterhe egyes években a 2 százalékot sem érte el. Az Európai Bizottság számításai szerint volt olyan év, amelyben az egyik írországi Apple-érdekeltség mindössze 0,005 százalék adót fizetett – hangzott el a BBC-műsorban.
JERSEY-T VÁLASZTOTTÁK
A BBC által vizsgált akták tanúsága szerint 2014 márciusában az Apple jogtanácsosai kérdőívet küldtek a Bermuda szigetcsoporton bejegyzett, offshore pénzügyekre szakosodott Appleby ügyvédi irodának (ahonnan a most kiszivárogtatott dokumentumok zöme származik), aziránt érdeklődve, hogy egyes offshore helyszínektől milyen adóelőnyök remélhetők, az Apple végül Jersey-t választotta,
A Paradise-iratok szerint az Apple két kulcsfontosságú írországi érdekeltsége, az Apple Operations International (AOI) és a nemzetközi értékesítésért felelős Apple Sales International (ASI) 2015 elején az Appleby Jersey-n működő irodájába telepítette vállalatvezetésének központját, és ez a helyzet legalább 2016 elejéig fennállt.
Az Apple idei elszámolásai is azt mutatják, hogy a cég az Egyesült Államokon kívüli piacokon elért
külföldi kormányok költségvetéseibe.Ez 3,7 százalék körüli adórátának felel meg, ami nem egészen a hatoda a globálisan számolt átlagos társasági adónak – hangzott el a hétfői BBC-műsorban.
(Forrás: MTI, BBC)