Ha rengeteg ötleted van, de nem vagy benne biztos, mibe kéne belefognod, erőltesd meg magad, és válassz egyetlen dolgot! Ideális esetben az az egy fogja kihozni belőled a legtöbbet és a legjobbat. Tudásod legjavát fogod nyújtani pont azért, mert szereted és érted azt, amit csinálsz. Beyoncé énekel, David Beckham focizik, Nicole Kidman színészkedik. Gondolj bele, ha James Dean csak a pénzt jelölte volna meg célként, valószínűleg az első akadálynál elhullott volna
– fogalmaz I Am My Brand: How to Build Your Brand Without Apology című könyvében Kubi Springer, aki napjaink egyik legfoglalkoztatottabb marketing szakembere. Húsz éve olyan cégekkel dolgozik, mint a Nike, a L’Oreal, a New York-i divathét, az Aston Martin vagy az MTV, e mellett személyes tanácsadóként is munkálkodik, sokakat segítve a személyes márkaépítésben.
Balettkarriertől David Beckhamig
Springer táncosnő szeretett volna lenni, így gyerekkorában klasszikus balettre íratták a szülei, nyolcévesen már profi szerződést írhatott alá a londoni Királyi Művészeti Akadémiával. E mellett reklámokban tűnt fel, merthogy szülei válogatásokra is elvitték. Tizenhét volt, mikor olyan súlyos sérülést szenvedett egy balettórán, hogy az véget vetett a táncos karrierjének. Gyakornoknak elszerződött az Essence Magazine nevű divatlaphoz, így jutott ki az Amerikai Egyesült Államokba, ahol Puff Daddy marketing ügynökségéhez, a Blue Fame-hez csatlakozott. Mint mondja, itt tanulta meg igazán, mit jelent a brandépítés.
Ennek köszönhetően huszonhárom évesen egy Los Angeles-i partira is eljutott, ahol meglátta Justin Timberlake-et, amint a táncosaival ücsörgött.
Nagyobb volt a szám, mint most, és annál is több magabiztosságom. Justinhoz sétáltam azzal a mondattal, »nem ismersz engem, de én imádom, amit csinálsz«
– idézte fel egy másik interjúban, amit a Global Banking & Finance-nek adott. A nagy száj aranyat ért, mert valamit megláttak benne, így segíthetett az énekesnek a Justified nevű brit turnéján dolgozni. Ezt követően a MOBO Awards pr-osa lett, ami egy színes bőrű előadók számára létrehozott, munkásságukat elismerő gála. Maga az elnök kereste fel a fiatal Springert, hogy dolgozzanak együtt. „Ott álltam fekete huszonhat évesként, a Guardian pedig sokszor írt rólam, sőt egyetemekre, iskolákba látogattam, hogy fiataloknak tartsak előadásokat” – mesélte.
Nem sokkal később már Mariah Carey, valamint az angol sztárfocista, Rio Ferdinand mellett dolgozott egy tévéműsorban, ekkor találkozott David Beckhammel. Miattuk kezdett focistákkal dolgozni, dollármilliós szerződéseket hozott össze a játékosoknak.
Fontos megérteni, te magad vagy a márka, mint a Coca-Cola, a Nike, Rio Ferdinand vagy David Beckham. Fel kell tenned a kérdést: mi is az én munkám? Melyek az értékeim? Mit tudok így eladni? Hogy lehet velem érdekes egy olyan tévéinterjú, ahol előttem már száz ugyanilyen ember járt?
– teszi fel a kérdést a szakember, hozzátéve: az egyetlen kapocs az érzelmi kötődés a hallgatósággal vagy a rajongó táborral, nevezzük akárhogy.
Egy 2016-os cikkben már arról beszélt, Beckhamnek simán lehet saját csapata is, megvan ehhez a népszerűsége.
Ő egy extrém okos férfi, aki a visszavonulása után is a legmagasabb szinten maradt. Hiszek abban, hogy még erősebb lesz e téren. Ő egy világklasszis, globális ikon, aki magával viszi a brit zászlót, bármerre is megy. Bármiben gondolkodhat: alapíthat klubot, még több jótékonysági alapítványt. Írhat könyvet, filmet csinálhatnak az életéről, betörhet Hollywoodba. A Beckham-korszak még csak most kezdődik
– fogalmazott, és nem járt messze az igazságtól: nemrég mi is megírtuk, hogy a frissen alapított Inter Miami nevű együttese hamarosan elindulhat az amerikai labdarúgó-bajnokságban.
Springer a legtöbb világmárkával állt már kapcsolatban, mostanság viszont a női vezetők személyes márkaépítését segíti. Harmincévesen már a legsikeresebb marketing szakemberek közé tartozott, mégis más úton ment tovább. „Mama azt mondta, ha elérsz a csillagokig, egy karnyújtásnyira lesz a Hold. Mindemellett a sikertelen tánckarrierem a sérüléssel megmutatta, hogy a váratlan nehézségek drasztikus változásokat tudnak okozni, amivel tudni kell mit kezdeni. A szerencsétlenséget át lehet alakítani valami teljessé” – meséli.
Harmincegy éves korára kinevezték a Sky egyik szórakoztatással foglalkozó tévécsatornájának márkakommunikációs és kereskedelmi fejlesztést végző igazgatójává is.
Nyolc
Springer szerint nyolc tényező létezik, amiktől a személyes márka idővel mindenképp sikeressé válhat – ezeket fejti ki hosszan a könyvében.
- Döntés. Springer úgy véli, ki kell jelölni egy irányvonalat, minden ezzel kezdődik. Szerinte sokan itt rontják el, mert a sikerességet magától értetődőnek veszik, nem pedig egy jól megválasztott út utolsó lépcsőfokának.
- A vízió. „A vízió az, amit akkor is látsz, ha lehunyod a szemed, és tudod, merre kell menned, és kiket kell elvinned ezen az úton” – vallja Springer. Ehhez tartozik, hogy felmérjük, kik azok, akikkel a legközelebbi kapcsolatban vagyunk a brandépítésben, és kik azok, akikre valóban szükségünk van.
- Tisztánlátás. A kommunikációnk négyötöde nonverbális. Springer a klienseinek is mindig azt mondja, úgy kell definiálni a brandet, ahogy szeretnénk, hogy a világ lásson minket.
- Stratégia. „Személyes brandet építeni nem olyan, mint navigáció nélkül beülni egy autóba, mondván, mindenképp eljutsz oda, ahová akarsz” – avat be újabb taktikájába a szakértő. Az, hogy szeretnénk egy csomó lóvét, nem stratégia, mert túl sok megválaszolatlan kérdéssel jár. Mennyit, mikor, profitként?
- Jó taktikák. Sokan kihagyják az első négy lépést, amit Springer leír, merthogy rögtön taktikákkal kezdenek: Facebook- és Instagram-oldalt készítenek, eseményeket szerveznek, blogbejegyzéseket írnak. Ez amiatt rossz ötlet, mert alapvetően nincs az embereknek fogalma arról, hogyan csapódhat le ez a brandet illetően.
- Mérések. Lényeges szempont, hogy le tudjuk mérni, mennyire sikeres egy pr-kampány. Ez visszajelzést ad a döntéseinkről.
- Tulajdonlás. Ez a pont arról szól, miképp értékeljük saját sikerünket, hogyan kommunikáljuk ezt kifelé.
- Ne mentegetőzz! Springer utolsó alappillére inkább egy tanács, amit a szerző saját életéből fogalmazott meg. Nagy eséllyel lesz olyan időszak, amikor a saját branded lecseng, rossz perióduson megy keresztül, ilyenkor pedig megfelelően kell kommunikálni. Nem érdemes magyarázni a bizonyítványt, inkább fel kell vállalni, kik is vagyunk ilyenkor: sebezhető emberek, akikben továbbra is megvan az akarat a visszatérésre. Ettől személyes egy brand, ettől alakulhat ki még nagyobb érzelmi kötődés a követők, rajongók részéről.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Markle-specialista
Nemrég írtunk egy hosszabb cikket Meghan Markle és Harry herceg jövőjéről, az azzal kapcsolatos legfontosabb kérdésekről. Ebben szót ejtettünk a hercegi pár Sussex Royal nevezetű Instagram-oldaláról, melyet rendesen újra kell majd alkotni a már nem használható „királyi” jelző miatt. A Business Insider emiatt kereste meg Springert: mondja el, miként látja, mennyire lesz nehéz egy tízmilliós oldalt észrevétlenül „átbrandelni”.
Nem lesz nehéz, merthogy ők maguk a brand. Mindez érzelmi kötődéssel jár az emberek oldaláról nézve, ők nem logókat vagy címeket követnek
– fogalmazott a lapnak.
A feminizmust fontos alappillérként megnevező Springer véleményét már korábban is kikérték Markle kapcsán. Elmondta, a hercegné a kommunikációjával a női erősségekre alapoz, jó példa erre egy 2018-as nőnapi esemény, ahol Markle a szüfrazsett mozgalom színeihez illő ruhában jelent meg, ezzel is tisztelegve előttük.
Majd Springer elmesélt el egy történetet a hercegnéről, aki tizenévesen látott egy tévéreklámot, amiben a nőket úgy aposztrofálták, mint akiknek a „konyhában van a helyük”. Ettől annyira felháborodott, hogy levelet írt az akkori First Ladynek, azaz Hillary Clintonnak. Ennél izgalmasabb a tény, hogy kapott egy válaszlevelet, hogy változtatnak a reklámon, ami végül meg is történt.
Ahogy Springer fogalmaz, „ez egy olyan pillanat volt, amikor a saját brandértékét definiálta valaki, ami változást hozott”. Mindazonáltal a sokszor úttörő Meghan mellett a királynőt is feminista ikonként jellemzi a szakértő:
Az ő neme teljesen lényegtelen abból a szempontból, ahogy a munkáját sikerekkel végezte, és tulajdonképpen bizonyos módon előkészítette az utat egy olyan hercegnének, mint amilyen Meghan Markle, hogy ő is kiálljon azon dolgok mellett, amikben hisz
– világít rá.
Springerrel legutóbb a Harper’s BAZAAR februári számában találkozhattunk, ugyanis a magazinba készült vele egy anyag a sikeres brandépítésről.
Kiemelt kép: Instagram.com/shebuildsbrands