Vida Kristopher azzal ünnepelte 19. születésnapját tavaly június 23-án, hogy leigazolta a holland futball állandó “liftezője”, az akkor épp a második vonalban az Eredivisiéről álmodozó De Graafschap. Nem ám valamelyik magyar klubtól, hanem az FC Twentétől.
Új csapatával hatodik helyen végzett a holland másodosztályban, de láss csodát, a rájátszásban három párharcot is sikerrel vettek, így nyártól már ismét a legjobbak között játszhattak a doetinchemiek. Vida ebből az összesen 38 meccses menetelésből nyolc góllal és két gólpasszal vette ki a részét.
A sikerkovács Jan Vreman edző, az alapemberré váló játékosra az első osztályban csatár helyett szélső középpályás poszton számít, de számít rá és ez a lényeg. Idén a 16 bajnokiból csak hármat hagyott ki eddig kisebb sérülés miatt, de decemberben így is gólt lőtt az Ajaxnak.
Vida és az idei év másik 20 éves felfedezettje, az azóta felnőtt válogatott, fradis Nagy Ádám között érdekes párhuzam, hogy a minden sportolónál meghatározó kezdeteket, az első éveiket ugyanannál a nevelőedzőnél, Pesti Tibornál töltötték a Goldballban.
Öt évet játszottak együtt, majd később mindketten a Vasas Pasaréthez kerültek. Innen vált szét a két fiatal pályafutása. Előbbié majdnem kettétört, utóbbi a Magyar Futball Akadémiára sodorta az élet, ahonnan két év után, egy U15-ös válogatott meccsnek köszönhetően vásárolta ki az FC Twente.
20 évesen, 48 holland másod és 13 elsőosztályú mérkőzéssel a háta mögött Vidának immár kiváló rálátása van arra, miben is különbözik a két ország futballoktatása leginkább. Kérdésünkre elmondta nála az alap, amit Szalai Lászlónak és Pesti Tibornak köszönhetően megkapott tökéletesen elegendőnek bizonyult. Az olló szerinte nem első sorban 5-12 év között nyílik nagyra.
“Ami az első percben megdöbbentett, kiderült, nem megfelelően passzoltam a labdát a társamhoz. Ez alatt nem azt kell érteni, hogy nem találtam el őt, hanem azt, hogy rossz lábára továbbítottam. Hollandiában mindjárt felhívták a figyelmemet arra, hogy társamnak nem az erősebbik lábára – jobb lábasnál a jobbra, balnál a balra – kell céloznom a labdát, hanem arra, amelyiket nem támadja az ellenfél. Ezt nekem itthon soha senki sem mondta, míg Hollandiában gyermekkortól ezt sulykolják és még a felnőtt futballban is azonnal javítják a hibát, ha valaki elrontja a passzt”
– emelt ki egy alapvetést Vida, aki hozzátette, arrafelé nincsenek futóedzések, egészen kis kortól mindent labdával gyakorolnak, labdás gyakorlatokkal építenek állóképességet is.
Vida Kristophernek tiszta jövőképe van. Szeretne 50-70, lehetőleg első osztályú mérkőzést lejátszani Hollandiában és mivel az Eredivisiéből szép számmal visznek játékosokat Angliába, neki is az a célja, hogy ha méltónak tartják rá, idővel a szigetország felé vegye az irány.
Ehhez két dolog biztosan szükséges. A De Graafschapnak el kellene rugaszkodnia az utolsó, 18. helyről, és meg kellene őriznie az első osztályú tagságát. Ebben Vida Kristopher sok góllal és gólpasszal segíthet a csapatnak.