Élő Sport

Egy kiváló félidő elég volt a kéziválogatott győztes vb-nyitányához

Johan Nilsson / TT / TT NEWS AGENCY / AFP
Johan Nilsson / TT / TT NEWS AGENCY / AFP
Bár sokan féltették a magyar férfi kézilabda-válogatottat Dél-Korea ellen a lengyel-svéd közös rendezésű világbajnokság nyitó mérkőzésén, a Chema Rodríguez irányította csapat egy nagyszerű első félidőt követően 35-27-re győzött.

Az irányítók és az átlövők Bánhidi Bence fizikai fölényére alapoztak támadásban, és számításaik remekül beváltak. Bár több hiba is csúszott a magyarok támadójátékába, a védekezés jól működött, ennek köszönhetően a kilencedik percben már 6-2 volt az állás.

A 17. percben, ötgólos hátrányban időt kértek az ázsiaiak, de a meccs képe nem változott, a félidőt végül tízgólos előnnyel zárta a csapat.

Kovács Tamás / MTI Teljes lehetett a csapat öröme

A második félidőre védekezést váltottak az ázsiaiak, a nyitottabb, 5+1-es felállás mellett Kim Dong Uk kapus is nagyon feljavult, így hiába vezetett a magyar csapat már 12 góllal is, Korea egy 5-0-s sorozattal felzárkózott 25-18-ra.

Chema Rodríguez szövetségi kapitány időkérése után visszaállt ugyan egy rövid időre a tízgólos különbség, de Korea még egyszer újítani tudott, ám nagy zavart már nem okozott. Magyarország 35-27-re győzött, szombaton, 20.30-tól Izlanddal, hétfőn 20.30-tól pedig Portugáliával játszik a középdöntőbe jutásért.

Férfi kézilabda-vb, D csoport, 1. forduló

Magyarország – Dél-Korea 35-27 (21-11)
v.: Belkiri, Hamidi (algériai)
Magyarország: Mikler, Székely (kapusok) – Lékai 7, Szita 2, Bánhidi 4, Sipos, Ancsin, Rodríguez 5, Bóka 3, Ilic 1, Rosta 5, Bodó 3, Hanusz 1, Bujdosó 3, Ligetvári 1, Szöllősi.

 

Izland – Portugália 30-26 (15-15)

 

További eredmények, A csoport:
Irán – Chile 25-24 (13-11)
Spanyolország – Montenegró 30-25 (15-12)

 

B csoport:
Szlovénia – Szaúd-Arábia 33-19 (16-8)

 

C csoport:
Zöld-foki Köztársaság – Uruguay 33-25 (17-11)
Svédország – Brazília 26-18 (11-9)

Kapcsolódó
Chema Rodríguez: Megtettük az első lépést a kézivébén
Abban egyetértett mindenki, hogy a nyitott védekezés ellen többet kell készülni a folytatásban.

Rosta ellenállhatatlan

Park Szung beállós pozícióból volt eredményes (12-8), Rosta ugyanígy válaszolt (13-8). Bodó kétperces büntetése sem zavarta meg a csapatot, Rosta ismét betalált (14-8).

Koreai időkérés

Dél-Korea kapust cserélt, hátha ez bejön, Pedro, majd Rosta is gyorsan felavatta (12-7). Időt is kért az ázsiaiak portugál edzője.

10-7 Szita

Bóka egy rossz kísérlet után lerohanásból már eredményes volt (9-6), Mikler egy blokk után védett, de a balszélről jövő lövés ellen tehetetlen volt (9-7).

Szita irgalmatlan góllal háromra növelte az előnyt (10-7).

Fej-fej mellett

Ha a jobbszélről szépített (7-5), Pedro egy kissé kacska átlövésből talált be (8-5), a csapatkapitány Kang pedig már a harmadik góljával 8-6-ra alakította az eredményt.

7-4 Rosta

Eladott labda után Szita pontatlan lövése, de szerencsére a koreaiak üres kapu helyett a kapufát találták el. Aztán persze Kang megbosszulta a magyar hibákat (6-4). A másik oldalon Rosta góllal debütált (7-4).

Bánhidi kiállt

Bánhidi mezhúzás miatt kapott két percet, ezt Park Szung kihasználta (6-3).

6-2 Ilic

Ilic első góljával négy ide – sokat hibázik a magyar csapat, de az ázsiai ellenfél még többet (6-2).

Szita is beköszönt

Nagy a rohanás, egy magyar lövést blokkoltak, egyet Lékai a lécre vágott, a két koreai indításból viszont az egyik túl hosszú volt, a másikat a balszélső pattintotta a kapu mellé. Szita viszont nem hibázott (5-2).

2-2

Villámtempóban játszanak a koreaiak, két góljuk mellett szerencsére Bánhidit eddig könnyű megjátszani – egy fejjel kimagaslik a falból (2-2).

1-0 Lékai

Az első koreai lövés rossz, a másik oldalon Bánhidi hetest harcolt ki, amit Lékai kihagyott ugyan, de a kipattanót már nem hibázta el (1-0).

Közben itthon...

A nap híre, hogy a Magyar Kézilabda Szövetség kihátrált a 2024-es női Európa-bajnokság rendezéséből. Mint kiderült, egyrészt az európai szövetséget (EHF) is meglepetésként érte a döntés, de a két társrendező, Ausztria és Svájc is meglepődött – igaz, pár napja már tudott a várható lépésről.

Kapcsolódó
Kézi-Eb: a magukra hagyott társrendezők sem tudják, milyen hatása lehet a magyar visszalépésnek
Az MKSZ néhány napja már jelezte az osztrákok és a svájciaknak a problémákat.

Chema izgatott

A magyar kézilabda-válogatottal a negyedik, de szövetségi kapitányként az első világversenyére készül Chema Rodríguez, aki az M4 Sport kamerája előtt azt mondta, a csapat készen áll a világbajnokságra.

Természetesen izgatott vagyok, de egyben nyugodt is, mert a felkészülés során jó munkát végeztünk. Itt a hajrában már csak Koreára koncentráltunk, mert az első meccs meghatározza a tornát mindig.

Portugál edző Korea élén

2022 májusában a Koreai Kézilabda Szövetség nagy lépésre határozta el magát: a története során először két külföldi edzőt szerződtetett. A nőket a magyarok által is jól ismert Kim Rasmussen, míg a férfiakat a portugál Rolando Freitas kezdte el edzeni.

Freitas számára külön nehézséget okozhatott, hogy egyáltalán nem ismerte a keretet, hiszen mindössze egy játékosa játszik Európában, Jinyoung Kim az Ademar León csapatának tartalékai között szerepel. Ugyanakkor a 19 fős világbajnokságra utazó keretből öten a DOOSAN, míg hatan az SK Hawks együttesében kézilabdáznak.

Megtiszteltetés itt lenni, nagyon motivált vagyok. Hiszem, hogy új csapatunk a jövőben egyre jobb lesz

– mondta Freitas.

„Csak egy légiósunk van, ami kétélű fegyver is lehet. Egyrészt hiányzik a világbajnoksághoz ezen a szinten szükséges tapasztalat, másrészt gyakrabban voltak összetartásaink, ami az elképzeléseink megvalósítása érdekében elengedhetetlen.”

Ugyanakkor elismerte, a cél az, hogy a legutóbbi vb-31. helynél jobbak legyenek, és ha sikerülne nyerniük valamelyik európai csapat ellen, az szinte csodaszámba menne.

10 és fél év után

A felek legutóbb 2012. július 31-én, a londoni olimpia csoportmérkőzésén találkoztak, akkor a magyarok kétgólos, 9-7-es félidei hátrány után 22-19-re győzött.

12 meccs, 9 győzelem

Az MKSZ statisztikája szerint a magyar válogatott mindössze tizenkét alkalommal találkozott eddig Dél-Korea válogatottjával, ebből nyolcszor tétmérkőzésen mérték össze erejüket. A mérleg: kilenc magyar és három koreai siker (ebből 8 tétmérkőzésen 5 győzelem és 3 vereség).

Olvasói sztorik