Sport

Mutatjuk a magyar csapat olimpiai formaruháját

A Magyar Olimpiai Bizottság döntött, milyen ruhában vonulnak sportolóink a 2016-os nyári olimpiai játékokon. Szépek lesznek.

A MOB, szakmai tanácsadók segítségével az idén nyáron, első körben nyilvános pályázatot írt ki fiatal, feltörekvő magyar divattervezőknek az olimpiai formaruha megtervezésére. Végül a nyilvános pályázatra jelentkezettek és már elismert, sikeres divattervezők közül összesen tizenegyet hívott meg a MOB, hogy vegyen részt az olimpiai formaruha tervezésére kiírt pályázatban.

A formaruha tervekkel szembeni elsődleges elvárás volt, hogy nemzetközi környezetben a Magyar Olimpiai Csapat színvonalas, reprezentatív megjelenését biztosítsa jellegzetes, a magyar kultúra üzenetét hordozó, modern, de nem hivalkodó módon. Kiemelt szempont volt, hogy a sportolók olyan formaruha kollekciót kapjanak, amelyet szívesen viselnek és az olimpia után is használnak.

Galéria
24.hu/Róth Tamás

A tizenegy meghívottból a szeptemberi határidőig hatan adtak be érvényes pályázatot. A zsűri (Füleky György, Harmati Hedvig, Léber Barbara, Maróy Krisztina, Schiffer Miklós, Sikós Erik, Szabó Bence) a pályázók prezentációi után három tervezőt juttatott a döntőbe.

A NUBU, a THE FOUR és a USE UNUSED feladata az volt, hogy a MOB 1-1 millió forintot támogatásának felhasználásával, az első fordulóban beadott pályázati anyaga és az azt követő konzultációk alapján készítse el a mintakollekciót. Ennek a beadási határideje december 9. volt. A finalisták a prezentációra élsportolók közreműködésével készült profi fotókkal érkeztek (a modellek: Csernoviczki Éva, Földházi Zsófia, Gór Nagy Miklós, Pauman Dániel, Szász Emese, Szilágyi Áron, Tibolya Péter, Tótka Sándor, Verrasztó Evelyn, Verrasztó Dávid). A zsűri még aznap összeült, és két sportolói taggal bővülve (Gyenesei Leila, Kammerer Zoltán) meghozta a döntést.

„Döntéshozóként olyan irányba szerettünk volna elmozdulni a sportolóink megjelenését illetően, ami a korábban megszokottakhoz képest fiatalosabb, sportosabb, de mégis elegáns. Kiemelt szempontnak tekintettük, hogy a versenyzőink büszkén viseljék a formaruhájukat, ezért fontos, hogy az igazodjon a trendekhez. Szeretném megköszönni valamennyi pályázónak a nagyon konstruktív együttműködést, meggyőződésem, hogy a döntőbe jutott három pályázó bármelyike a Magyar Olimpiai Csapathoz méltó kollekciót tervezett, nagyon sok apró, finom ötlettel”

– összegezte a pályázat tapasztalatait a MOB főtitkára, Szabó Bence.

A nyertes pályázó kiválasztása során a zsűri tagjai között érdekes, konstruktív szakmai diskurzus alakult ki. Míg a zsűri divatszakmában otthonosan mozgó tagjai között voltak, akik az ultramodern dizájner darabok felé hajlottak, addig mások inkább a lezser eleganciát, a streetwear vonalat és a praktikumot részesítették előnyben.

Végül szoros versenyben, de minden zsűritag által elfogadott és támogatott döntéssel a USE UNUSED tervei kerültek ki győztesen, így az ő elképzeléseik alapján készülnek majd a Magyar Csapat formaruhái a riói olimpiára.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik