Mindannyian emlékszünk azokra a kellemetlen pillanatokra, amelyeket Szilágyi Áron londoni olimpiai aranyérme után éltünk át az eredményhirdetés alkalmával. A helyi szervezők rossz himnuszváltozatot játszottak le, így a Magyar Olimpiai Bizottságnak intézkednie kellett, hogy ez a további lehetséges aranyérmek idején ne ismétlődjön meg. Szerencsére volt még lehetőség hallani az eredeti verziót, hiszen további hét aranyérem született a 2012-es játékokon.
A közelmúltban a MOB felkérte az Erkel Ferenc Társaságot, hogy készítsen el egy olyan változatot, amelyet a világversenyeken hallhatunk majd aranyérmeink után. Ugyanis a NOB kiköti, 90 másodpercnél nem lehet hosszabb a mű, és a londoni „helyreállítás” után a 2 perc 26 másodperces változatot játszották le – ezzel a magyar himnusz volt a leghosszabb az olimpián.
Az Erkel Társaság végül a MÁV Szimfonikus Zenekarral, Erkel Ferenc eredeti partitúráját alapul véve készítette el a legújabb változatot. További követelmény volt, hogy énekszó ne hangozzék el benne, viszont közösségi éneklésre alkalmas legyen.
Somogyváry Ákos karnagy, művészeti vezető, a Társaság elnöke elmondta, teljes mértékben az eredeti kottához nyúltak vissza a munka során, és így az első és az utolsó négy ütemben megszólal a harangszó is, amely eddig nem jelent meg a Himnusz-változatokban – ez a nándorfehérvári diadalra utal.
A HIMNUSZ ITT HALLGATHATÓ MEG.
„Nagyon örülök, hogy közel húszévnyi tevékenység után felcsendülhet az eredeti Himnusz dallama, először a sportvonalon, de remélem, később a közéletben is elterjed majd. Többször, sokféle átirat született, de a mű eredeti szépsége, a verbunkos jelleg eltűnt, az ebből fakadó tempó is megkopott, a feledés homályába merült. Most ehhez nyúltunk vissza. Bízvást mondhatom, hogy Erkel eredeti művének lendülete, karaktere, frissessége méltó kísérője lesz sportolóinknak, és lelkesíti őket és a szurkolókat” – mondta Somogyváry Ákos, aki a zeneszerző leszármazottja.
Sőt, hogy milyen az élet: nagyapja az a Hazai-Henszelman Kálmán, aki az 1936-os olimpián a magyar vízilabdacsapat tagjaként meghallgathatta a magyar himnuszt. Azt a Hymnust, amelyet az ő dédapja, Erkel Ferenc komponált.
S hogy ki volt többek között Hazai-Henszelman Kálmán csapattársa Berlinben? Tarics Sándor, aki éppen hétfőn ünnepli 100. születésnapját.
Borkai Zsolt, a MOB elnöke egyébként a sajtóeseményen újságírói kérdésre elmondta, ő országgyűlési képviselőként nem tervezi, hogy továbbviszi az ügyet, hogy állami eseményeken is az új verziót játsszák, de ha erre igény érkezik, a MOB partner lesz a kérdésben.