Unokámnak, Rozikának születésnapja volt január tizenharmadikán, és a fiamék meghívtak vidéki otthonukba az ünneplésre.
Megyek boldogan, hogyne mennék, készülök ajándékokkal és kellő izgalommal a nagy napra.
– Ne autóval gyere, havasak az utak, nem biztonságos – így a fiam, aki pontosan tudja, hogy városban imádok vezetni, de az országút nagy mumusom. – Kinéztem neked egy Intercityt, azzal indulj.
– Rendben – mondom annak ellenére, hogy idejét nem tudom, utoljára mikor ültem vonaton.
Egyébként is a vasút családi hagyomány mifelénk. Legalábbis annyiban, hogy az édesanyám a BVSC-ben úszott, a vasutasklubnak nyert olimpiát, aztán én is évekig ebben az egyesületben sportoltam (majd jött a nagy szerelem, a Fradi, de az már egy másik történet). Apunak is volt kapcsolata a BVSC-vel: edzői pályafutása végén boldog időket töltött a Szőnyi úti uszodában, amit annak idején mások mellett épp édesanyám sikereit segíteni építettek. Apu kezdetben évekig húzta Anyut, hogy „aki nem olyan hülye, hogy fordítva üljön a lóra, abból már jó vasutas lesz”, amit aztán rendesen visszakapott, amikor ő szerződött a klubhoz.
Sőt, a fiam, Móci is volt a BVSC játékosa, így aztán a minap minden családi indíttatás adva volt, hogy magamban Hajrá, Vasutas! kiáltásban törjek ki.
Ma is megvan valahol a könyvecske, a szabadjegyem, amit annak idején kaptunk a klubtól, vonatoztam is rengeteget versenyekre, de mindig a csapattal, sose egyedül. És tényleg sose!
Aggódom is rendesen, s közben jól mulatok magamon. Mivel ódzkodom a netes ügyintézéstől és a Keleti pályaudvar néhány sarokra van a rendelőtől, jó néhány nappal a tervezett utazás előtt átsétálok megváltani a jegyemet.
És valódi kalandot élek meg a valódi világban.
Egy kedves barátom szerint gőzöm sincs arról, mik történnek manapság. Van igazsága, hiszen szinte csak akkor mozdulok ki a bejáratott köreimből, ha új cím, új beteg akad, de olyankor is izgulok, mert tudom, a GPS- is képes eltévedni, ha én ülök a volánnál.
Azzal kezdem friss vasutaskalandomat, hogy nem találom a belföldi pénztárt. A nemzetközi persze megvan. Téblábolok, kérdezek, eligazítanak a valamilyen hirdetést szerelő munkatársak, bár az egyik úgy néz rám, mintha nem lennék teljesen kerek.
Szerencsésen megtalálom a pénztárt, kivárom szépen a soromat. Az ablakom mögött egy hölgy, előtte mikrofon, abba beszél, csakhogy az a mikrofon nem működik, tehát nem halljuk egymást. Valahogy átkiabálom a túloldalra, legalábbis igyekszem, hogy mit szeretnék, hová és mikor oda és mikor vissza. Intercity, helyjegy, ahogy Móci kiokosított, de nyilván átsüt szavaimon az amatőrség, mert hölgy csak néz értetlenül.
– Tetszik tudni, most utazom először egyedül, rám férne egy kis segítség – mondom kedvesen, hátha megszán, de ellenkező hatást váltok ki.
– Ki látott már ilyet? – mondja szinte feddőleg, én meg igyekszem minél kisebbre összehúzni magam.
– Milyen jegyet kér? – szól határozottan, és ekkor már egészen biztos vagyok benne, hogy velem a baj; egy pályaudvaron nyilván vonatjegyet árulnak, gondolom, de nem akarok megint kikapni.
Azért csak kibököm:
– Vonatjegyet szeretnék.
– De milyet?! – kérdi.
– Hát a jelzett vonatra valót…
Ekkor isteni sugallat: bizonyára arra kíváncsi, hogy nyugdíjas vagyok-e.
– …Nyugdíjas vagyok!
– Akkor kérem az utazási utalványát és a törzsszámot.
A lakásfelújítás negyedik hónapjában járok, jószerével azt sem tudom, hol a cipőm, és ugyan van valami emlékképem egy kedvezményre jogosító papírról, de az innen, a Keletiből nézve különösen nem tűnik elérhetőnek (utóbb persze, amikor visszajövök Móciéktól, megtalálom).
– Akkor inkább teljesárút kérek – mondom, mert nincs kedvem magyarázkodni, és a hölgyet nyilván nem is érdeklik a miértjeim.
– Hová akar ülni? – szól a következő kérdés.
Mondom, ablak mellé, menetirányba és ha lehet, asztalhoz, hogy tudjak dolgozni a gépemmel.
Ez sem tetszik neki, azt mondja:
– Oda kell ülni, amit a gép kiad.
– Akkor miért tetszik rákérdezni, ha úgysem választhatok?
– Mert kötelező megkérdezni.
Nincs tovább, átnyújtom a kért összeget (a teljes árat) és láss csodát, megkapom a jegyeket.
Amikor elérkezik a nap, jóval az indulás előtt kimegyek, a szerelvény még nincs a helyén, ácsorgom kicsit, érkezik, lesz hely menetirány szerint, kerül dugalj, dolgozom békésen. Ám eszembe jut, hogy nem fogom tudni, hol kell leszállnom, mert hangosanbeszélő ugyan van a vagonban, csak épp nem érteni, mit mond.
Jön a kalauz, a jegy rendben, éljen, ügyes vagyok, kérem a vasutast, szóljon, ha következik az én városom.
És szól! Cihelődöm, kiállok az előtérbe, lassít a vonat.
Amikor meglátom Mócit a peronon, hatalmas kő gördül le a mellkasomról.
Hajrá, Vasutas! Hajrá, vasutak.
(Illusztráció: MTI / Nemes János)