Alapesetben a lakás vételárának minimum 20 százalékát kell kifizetnünk saját forrásból, amennyiben lakáshitelt vennénk fel, de Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint a vásárlók többsége inkább a kinézett lakás felét, de akár 60 százalékát is megfinanszírozza. A szakértő szerint arra mindenképp érdemes odafigyelni, hogy 1-2 millió forintot tartalékoljunk a vásárlás utáni időszakra is arra az esetre, ha nem várt költségek lépnének fel.
Ahogy az ingatlanpiac erősödött az elmúlt években, úgy szöktek az egekbe a hitelkihelyezések számai is Magyarországon. A vásárlók túlnyomó többsége hitelt vesz igénybe az ingatlanvásárláshoz, aminek viszont feltétele egy bizonyos mértékű önerő is.
A bankok több szempontot is figyelembe vesznek az ingatlan forgalmi értékének, illetve hitelbiztosítéki értékének megállapításakor, ezért esetenként magasabb önrész megfizetésére lehet szükség, de alapesetben a vételár 20 százaléka ez az arány, amit készpénzben, bankszámlán elhelyezett összegből vagy akár egy lakástakarék-pénztári megtakarításból is fedezhetünk.
Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról beszélt, bár a 20 százalék a minimum önerő, ennél magasabb arány jellemző ma a piacon.
Érdemes a lehetőségeinkhez mérten a legmagasabb önrészt betenni egy ingatlanvásárláskor. Tapasztalataink szerint a vevők a vételár felét, de akár a 60 százalékát is finanszírozni szokták. Ez a felállás előnyös, mert bármely pénzintézet könnyebben ad hitelt, ráadásul egyfajta biztonságot is jelent, hiszen az ingatlan értéke mindig több lesz, mint a fennmaradó tartozás
– mutatott rá a szakember.
Gadanecz Zoltán arra is felhívta a figyelmet, bármekkora is az önerő, minden esetben érdemes tartalékolni néhány millió forintot arra az esetre, ha nem várt költségekkel szembesülnénk.
Mint fogalmazott, az adásvételi szerződés aláírása után akadhatnak olyan problémák, amiket nem láthattunk előre, és amiket mielőbb orvosolni kell. Ha pedig minden pénzünket beraktuk a vásárlásba, az tud kellemetlenségeket okozni.
Elég csak arra gondolni, ha egy használt ingatlan felújításakor műszaki gondok kerülnek elő, aminek a javítását nem lehet halogatni és több százezer forintot is felemészthet. De menet közben gyakori az is, hogy a vevő saját igénye szerint szeretne változtatást végrehajtani az ingatlanon, amit később szintén nehezebb meglépni. Ezért jó, ha marad a zsebünkben legalább 1-2 millió forint
– tette hozzá a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa.