Meglepő felfedezésre jutott Kolozsváron Kiss Lóránd falképrestaurátor és Weisz Attila művészettörténész, akik a református óparókiaként ismert Herepei-házban bukkant kivételes művészettörténeti jelentőségű falfestményekre – írta meg a Krónika.ro nyomán az MTI.
A felújítás alatt álló belvárosi műemléképületben többször végeztek kutatásokat,ezek közül a legfontosabb eredménynek az egykori tanácsteremben feltárt reneszánszkori falképtöredékek számítanak:
Kiss Lóránd a Krónikának arról beszélt, hogy a most napvilágra került képek – ezek fotói itt láthatók –
egyrészt Kolozsvár egyetlen ismert késő reneszánsz falképei, másrészt hűen tükrözik a korabeli Kolozsvárt, amikor a város a virágkorát élte
A szakember hozzátette:
Ezek meglehetősen jó állapotban maradtak meg, így egységes bemutatásuk is kivitelezhető.
Művészettörténeti és kultúrtörténeti szempontból is fontos lenne, hogy ez az érték teljes díszében váljon közkinccsé, hiszen tökéletes bepillantást adna a hajdani reneszánsz-protestáns kolozsvári miliőbe
– fogalmazott Kiss.
A művészettörténeti kutatását végző Weisz Attila szerint a hivatali épületként működő Herepei-ház történetében Bethlen Gábor és I. Rákóczi György erdélyi fejedelmeknek is fontos szerepük volt, hiszen a Farkas utcai református épületek és intézmények patrónusai voltak.
A most kutatott utcai nagy terem a ház legreprezentatívabb helyisége a belvárosi presbitérium és a püspökség mellett működő, világi főrangú patrónusokból álló tanács gyűlésterme volt, a falképek megrendelője pedig vélhetően a presbitérium volt.
Weisz a lapnak arról is beszélt, hogy
Mivel a feltárások helyi jellegűek, még nem sikerült egyben látni őket, de a művészettörténész azt reméli, hogy a későbbi munkálatok során sikerül kiolvasni, majd értelmezni is azokat.