Kultúra

Újabb múzeumi klímaaktivizmus, ezúttal egy Warhol-művet támadtak

Arifoto Ug / Michael Reichel/dpa Picture-Alliance / AFP
Arifoto Ug / Michael Reichel/dpa Picture-Alliance / AFP

Ausztrál klímaaktivisták szerdán graffitit rajzoltak Andy Warhol Campbell-leveskonzerv sorozatának védőüvegére, és hozzáragasztották magukat. A tíz nyomatból álló mű nem sérült meg az akcióban – közölte a canberrai Ausztrál Nemzeti Galéria.

A múzeum tájékoztatása szerint az aktivisták célpontja Andy Warhol 1968-ban készült Campbell’s Soup I című alkotása volt. A klímaaktivista csoport szerint tagjai a kapitalizmus veszélyeire akarták felhívni a figyelmet azzal, hogy a fogyasztói társadalmat jelképező alkotáshoz ragasztották magukat.

Míg ausztrálok éheznek, addig a kormány percenként 22 ezer dollárt költ a fosszilis üzemanyagok támogatására

– írta a csoport a Twitteren.

Az akció gyorsan véget ért, a két tiltakozót még azelőtt kikísérték az épületből, hogy a ragasztónak ideje lett volna megkötni.

A fosszilis üzemanyagok használatának állami támogatása ellen küzdő Stop Fossil Fuel Subsidies Australia nevű csoport által végrehajtott akció számos hasonló, a világ különböző részein elkövetett vandál múzeumi akciót követ. Klímaaktivisták a közelmúltban Madridban Goya festményeire ragasztották kezüket, Londonban Van Gogh egyik művére levest öntöttek, és a Berlin melletti Potsdamban Claude Monet egyik remekművére krumplipürét kentek.

Kapcsolódó
A klímaszorongás vezeti a múzeumokban kajával támadó aktivistákat
Botticelli, Leonardo, Raffaello, Vermeer, van Gogh, Monet, Picasso – ezek csak a legismertebb festők, akiknek a festményeit kajás vagy ragasztós támadás érte az utóbbi időben. De kik állnak az akciók mögött?
(Kiemelt képünkön nem az ausztrál galéria kiállításai anyaga látható, hanem a németországi Apolda művészeti galériájának egy 2018-as kiállítása.)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik