Az utóbbi években számtalan különböző mozgásforma és fitneszmódszer vált hosszabb-rövidebb időre divatossá a világban, a több mint négyezer évvel ezelőtt az Indus völgyében született jóga és pilátesz (pilates) népszerűsége azonban töretlen. A legtöbben mindkét rendszert ősinek hiszik, de míg a jóga legalább négyezer éve indult el az Indus völgyéből, addig a pilátesz alig több mint száz éve, a Brit-szigetekhez tartozó, leginkább rendszeresen emberéleteket követelő motorversenyéről ismert Man-en született meg.
A Budapestnél alig nagyobb, 85 ezer ember által lakott földdarabon röviddel az első világháború kirobbanása után,
Így járt a Németországban született Joseph Hubertus Pilates (1883-1967) is, aki egész életét az angolkórján, asztmáján és izületi fájdalmain való felülemelkedésnek szentelte.
A mindezen nehézségek ellenére tizennégy évesen már anatómiai rajzokhoz modellt álló fiúval apja ismertette meg a testépítést, a bokszot és a harcművészeteket, így Joseph hamarosan cirkuszi előadóként, bokszolóként és testépítőként vált ismertté, életcéljává pedig az emberek egészségének javítását tűzte ki. Úgy gondolta, hogy az általános gyengeséget
így az Egyesült Királyságba való 1912-es érkezése után gyakorlatok egész sorának kidolgozásán kezdett dolgozni.
A háború kitörésekor többek közt a Scotland Yard és a különböző rendőrképző akadémiák önvédelmet oktató tanáraként dolgozó, majd magát hirtelen számtalan sorstársa közt találó férfit nem törte meg a kényszerű száműzetés, így a belenyugvás helyett a szigeten is folytatta a munkáját, sőt, egy egész életstílust dolgozott ki, amiben
A módszer sikeresnek bizonyult, hiszen az 1918-as spanyolnátha-járvány (influenza A vírus) a 23 ezer fogoly és háromezer őr otthonává vált Camp Knockaloe piláteszt gyakorló tagjai közt egyetlen áldozatot sem szedett, világszerte azonban a legoptimistább becslések szerint is ötvenmillióan, – köztük az utolsó magyar király, IV. Károly, Kaffka Margit és fia, vagy épp a költő Guillaume Apollinaire – nem élték túl a betegséget.
Pilates a húszas évek derekán az Egyesült Államokba költözött: társát, Clarát az odavezető hajóúton ismerte meg, majd együtt dolgozták ki a Contrology néven ismertté vált módszer alapjait, amit egészen 1967-ben bekövetkezett haláláig tovább csiszolt.
Néhány éven belül a New York-i művészeti élet számos ismert tagja, így a XX. század egyik legfontosabb koreográfusa, az amerikai balett atyjaként ismert George Balanchine, illetve a modern tánc megkerülhetetlen alakja, Martha Graham is a diákjai közé tartozott, innen pedig egyenes út vezetett a világsikerhez. Az alapító halála után a pilátesz Hollywoodba is betört, így a folyamat még gyorsabbá vált, a nyolcvanas évek végére pedig számos olimpikon mellett az amerikai sportélet legfontosabb alakjai is a módszer követőivé váltak.
A kétezres évek közepén egyedül az Egyesült Államokban 11 millióan követték az évtizedekkel korábban lefektetett szabályokat, de a pilátesz világszinten ennél természetesen jóval több ember mindennapjainak vált a fontos részévé.