A firenzei Uffizi Képtár kedden arra szólította fel a német kormányt, hogy szolgáltassa vissza Jan van Huysum holland festő (1682-1749) egy csendéletét, amelyet az Olaszországból visszavonuló náci csapatok vittek magukkal 75 évvel ezelőtt.
A Virágváza című festmény jelenleg német magánkézben, és sem a múzeum, sem az olasz hatóságok nem tudták meggyőzni vagy kényszeríteni a jelenlegi tulajdonost, hogy adják vissza az alkotást.
Az Uffizi a Twitteren és videón is a következőket fogalmazta meg:
"La Germania restituisca a #Firenze il dipinto rubato dai #nazisti". Appello del direttore Eike Schmidt. Il quadro "Vaso di fiori" di Jan van Huysum fu sottratto a Palazzo #Pitti da soldati della #Wehrmacht durante la Seconda Guerra Mondiale https://t.co/25YQThFmmk pic.twitter.com/rImfrC918L
— Gallerie Uffizi (@UffiziGalleries) January 1, 2019
„Németország morális kötelessége a festmény visszaadása múzeumunknak. Ez a történet megakadályozza, hogy a második világháború, a nácizmus rémtettei által okozott sebek begyógyuljanak” – mondta Eike Schmidt, az Uffizi német igazgatója.
A több millió dollárt érő festményt 1824-ben állították ki Firenzében, amikor II. Lipót toszkánai nagyherceg megvásárolta gyűjteményébe. Egészen 1940-ig a Pitti-palota falán lógott, a második világháború kitörésekor azonban a palota kincseit egy közeli faluba menekítették. Három évvel később a német csapatok lefoglalták és Németországba vitték a festményt, ahol csak 1991-ben, Németország újraegyesítésekor került a figyelem középpontjába, akkor egy család tulajdonában volt.
A család közvetítők útján kártérítést kért a festmény visszaadásáért cserében, de az Uffizi elutasította azt. A német állam a 30 évnél korábbi bűncselekményekre vonatkozó elévülési törvényre hivatkozva megtagadta, hogy közbelépjen.
MTI, New York Times
Kiemelt kép: FLORENCE MUSEUM PRESS OFFICE / AFP