Kultúra

Péterffy András kapja idén a Szkíta Aranyszarvas-díjat

A magyar filmeseket elismerő díjat a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen veheti majd át a kiváló filmrendező.

Péterffy András filmrendező, operatőr, producer, egyetemi tanár kapja az idei Szkíta Aranyszarvas-díjat, amelyet ma adnak át Budapesten a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen.

Péterffy András mint filmpedagógus úttörő munkát végzett. Nemcsak jeles filmalkotó, hanem egy másfajta filmiskola megalapítója, egy kiemelkedő tanár is, aki a Színház-és Filmművészeti Főiskolán folyó tanítás alternatíváját teremtette meg.

– méltatta az alkotó pályafutását Puszt Tibor filmrendező, hozzátéve, hogy az általános művészeti tevékenysége mellett, 1985-ben indította útjára a médiaképzést az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE).

A Szkíta Aranyszarvas-díj évente kiosztott filmművészeti elismerés, amely azokat a magyar alkotókat jutalmazza, akik több évtizedes munkásságukkal itthon és külföldön elismerést szereztek a magyar filmnek, és alkotásaikban a magyar és az európai szellemiség együtt van jelen.

A 2002-ben alapított díjat eddig mások mellett Bácskai Lauró István filmrendező, forgatókönyvíró, Hintsch György filmrendező, forgatókönyvíró, Jeli Ferenc filmrendező, Hildebrand István operatőr, Morell Mihály vágó, Fakan Balázs dramaturg, Dárday István filmrendező, Csurka István író, András Ferenc és Jelenczki István rendezők vehették át.

300x250

Részletek »

Péterffy András 1946-ban született Monoron. 1966-tól 1971-ig az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának angol-magyar szakos diákja, majd 1972 és 1976 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola film- és televízió operatőr szakos hallgatója volt. 1976 óta a Mafilm operatőre. 1988 óta az ELTE videókommunikáció szakvezető egyetemi tanára. 1991 és 1994 között a Movi igazgatója, 1996-tól 2001-ig a Magyar Televízió közművelődési főszerkesztője, 2005-től két évig a Magyar Televízió főmunkatársa volt. 2012-ben Balázs Béla-díjat kapott.

Legfontosabb művei közé tartozik Térmetszés (1978) kísérleti játékfilm, az Iskolapélda (1979) egész estés dokumentumfilm, az Eszterlánc (1984) című játékfilm, a Kincskereső iskola (1995) című módszertani dokumentumfilm, a Brassói pályaudvar (2004) szociotáncfilm és A nevetlen falu (2007) című faluszociográfia.

Forrás: MTI, nyitókép: Palantír Film

Ajánlott videó

Olvasói sztorik