Kovács Apollónia színésznőként kezdte a pályáját 1946-1949 között egy nagyenyedi magántársulatnál. 1949-1961 között a Nagyváradi Állami Színházban játszott. 1961-ben Magyarországra települt át.
Számos színpadi szerepben láthatta őt a közönség, játszott például a Csárdáskirálynőben, a János vitézben, a Három a kislányban és a Liliomfiban. Énekelt a Cigánybáróban és a Cigányszerelemben is.
A cigánynótákat nemcsak előadta, hanem gyűjtötte is, néhányat ő fordított le magyar nyelvre. 2007-ben a népi kultúra és népdalkincs ápolásáért, illetve művészete elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével tüntették ki. 2011-ben megkapta a Kossuth-díjat, de az elismerést már nem ő, hanem rokona vette át. Kovács Apollónia az énekesgenerációk számára példaképül szolgáló egyedülálló stílusú előadóművészetéért, a magyar nóta és a magyar népdal lélek mélyéig hatoló, magával ragadó szépségű, kivételes tisztasággal történő megszólaltatásáért, kulturális örökségünk részét képező népdalkincsünk ápolásáért kapta a díjat.
Halálhírét a Facebookon jelentették be – írta a Kiskegyed. Később a hírt az MTI-nek megerősítette az elhunyt barátja, Harangozó Teri. A táncdalénekes elmondása szerint Kovács Apollónia szombaton halt meg egy Budapest környéki idősotthonban.