Kultúra

Csopaki Bor-Blues-Böllér Napok [úti tipp]

Az első tavaszinak ígérkező hétvégén, március 12. és 14. között disznóvágással egybekötött Bor-Blues-Böllér Napokat rendeznek Csopakon.

Lesz malacsütés nyárson, kolbásztöltő verseny, borkóstolás, csigafuttatás és lovagi torna.

Csopak a Balaton-part talán legszebb völgyének, a Veszprémet a Balatonnal összekötő Nosztori-völgynek a szájánál fekszik. Közvetlenül a Balaton fölött emelkedő kis dombját valaha római villák és udvarházak tarkították. Az éghajlat a dombok déli fekvésének köszönhetően enyhén mediterrán jellegű – megterem itt a mandula is, de szőlő- és bortermelésre a legideálisabb . A terület jellegzetesen fehérbortermő vidék. Szőlői az olaszrizling, a rajnai rizling, a rizlingszilváni, a tramini, az ottonel muskotály. Borai jellegzetesen elegánsak, finom savaik összetettek, de soha nem durvák. Hamvas Béla úgy fogalmaz, hogy bámulatra méltó arányérzékkel állnak édeskés és savanykás között.

A másfél ezer lakosú község fesztiváljainak, utcabáljainak és kirakodóvásárainak hagyományos helyszíne a Fürdő utcai nagy parkoló. Itt, a strand bejáratával szemben rendezik a hétvégi mulatságot is. Ugyanitt találjuk Csopak szénsavas vizű kútját, amelynek vize gyomor- és epepanaszok esetén hatásos, de kitűnő, sőt kötelező a fogyasztása a csopaki borhoz is.

Egy sétát megér a falu főutcája, a Kossuth Lajos utca is, ahol a hagyományos Balaton-parti tájjellegű házak sorával találkozhatunk. Nem messze innen elérjük a környék legrégibb főúri nyaralóját, az 1860-as években romantikus stílusban, angol mintára épült Ranolder-villát. Ranolder János, aki az 1800-as évek közepe köztiszteletnek örvendő veszprémi püspöke volt, szívesen gazdálkodott a csopaki dombokon. Villájának hatalmas pincéje 3 ezer hektoliter bor tárolására volt alkalmas. Borgazdaságának központja a lankás domboldal festői szépségű szőlőültetvényei között épült fel – ma a Jásdi Pincészet központja.

A Nosztori-völgy torkolatánál a Malom-csárdát találjuk, amelyet nevéhez hűen egy régi vízimalomból alakítottak ki. Ha még van kedvünk gyalogosan a környéket felderíteni, akkor érdemes felkapaszkodni a Csákány-hegyre, ahol a kilátótoronyból pazar kilátás nyílik a Balatonra. A Péter-hegy oldalában ódon pincéket, szőlőültetvényeket nézhetünk és innen is gyönyörű a kilátás. A magával ragadó balatoni tájba harmonikusan illeszkednek a 150-200 éves bor- és présházak. Ha nagyobb túrára is kedvet érzünk, akkor a kék jelzést követve két és fél órás sétával elérhetjük az 5 km-re fekvő Balatonfüredet.

Ha a másik irányba indulunk, akkor a falu egészen közel fekszik Palóznakhoz, ahova a Petőfi Sándor utcán végig egy rövid, két kilométeres sétával érhetünk. Ha most nem is tűnik vonzónak ez a program, nyár elején mindenképp térjünk ide vissza és járjuk végig az Olaszrizling-tanösvénynek nevezett távot, amely balatoni lankákon, szőlősorok között vezet és a szőlőtermesztés szépségeivel és nehézségeivel ismerteti meg az érdeklődőt. Ha ugyanitt éjszaka szeretnénk felfedező útra indulni, akkor ne hagyjuk ki az Olaszrizling éjszakáját (tavaly június végén rendezték), ahol jelzőtüzekkel megvilágított pincészetek várják a játékos kedvűeket. Cél pedig a célba érés, hiszen hét pincészet meglátogatása után ez sem biztos, hogy kis próbatétel.

Ha visszatérünk a falu központjába, a 71-es út és a Mandulavirág utca kereszteződésénél, a csopaki vasútállomással szemben érdemes betérni a Jásdi Vinotéka-Borbárba, ahol a pincészet borai kóstolhatók előzetes bejelentkezés nélkül. Nyolc fős előzetes bejelentkezéssel pedig bármelyik csopaki pincészet szívesen látja vendégeit. Mi most a csopaki gazdák védőszentjéről elnevezett, gyönyörűen felújított Szent Donát Borházat és a Dobó Vendéglőt ajánljuk.

AJÁNLOTT LINK:
Bővebb információ csopaki borászatokról
Részletes hétvégi program

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik