Nagyvilág

Elkapták a kitörés napján az utcán embereket verő szélsőbaloldali csoport egyik vezetőjét

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu
A budapesti támadások miatt külön elfogatóparancs volt érvényben Johann G. ellen.

A német rendőrségnek több év keresés után sikerült elfognia a Lina E.-ről elnevezett szélsőbaloldali csoport vezetőjét, írja a Tagesspiegel. A férfit egy regionális vonaton, a kelet-németországi Weimar közelében vették őrizetbe.

Johann G.-t (31) szélsőbaloldali szervezetben való részvétellel gyanúsítják, a szövetségi ügyészség szerint Lina E. mellett a lipcsei központú csoport egyik vezető figurája volt. Az országos hálózattá fejlődött csoport 2019-20 során olyan embereket támadott meg, akik szerintük a „jobboldali szcénához” kötődtek. A támadásaik előtt hosszan feltérképezték célpontjaik viselkedését, szokásait.

A csoport tagjai 2023-ban, a kitörés napja nevű neonáci felvonulás és találkozó idején Budapesten voltak, amikor több, szélsőjobbosnak tartott embert megtámadtak, súlyosan bántalmaztak, ami miatt külön elfogatóparancs volt érvényben Johann G. ellen. A férfit bűnszervezetben való részvétellel és súlyos testi sértéssel is gyanúsítják, írja a Telex. A hatóságok korábban 10 ezer eurót fel is ajánlottak a nyomravezetőnek.

A csoport szélsőbaloldali ideológiája elutasítja a demokratikus alkotmányos államot, a szólásszabadságot és az állami erőszak-monopóliumot. Az ütés-rúgás mellett különböző eszközöket, könnygázt, kerékkulcsot, és botokat is használtak. Eisenach városában egyszer egy jobboldaliak találkozóhelyeként számon tartott vendéglőnél vártak áldozataikra. Egyiküket hazáig követték, és ott bántalmazták, egy háromfős társaságnak pedig az autójára támadtak rá, és okoztak benne komoly károkat.

Drezda világháborús bombázásának 75. évfordulóján Johann G. és Lina E. egy vonaton figyelt meg számukra gyanús figurákat, akikről telefonon leadták a drótot csoporttársaiknak. Amikor az áldozatok leszálltak a wurzeni állomáson, a csoport tagjai megtámadták és bántalmazták őket.

Az úgynevezett „Antifa-üggyel” kapcsolatban sokáig a Szikra Mozgalom egyik tagját is fogva tartotta a rendőrség, a kormánymédia lejárató kampányba kezdett elenne, és nyilvánosságra hozták a nevét, Facebook-oldalát is. A budapesti támadások idején körbejártuk egy hosszabb cikkben, hogy kik voltak azok a németek, akik a főváros utcáin verték az embereket.

Kapcsolódó

Ajánlott videó

Olvasói sztorik