Két nappal az Irán elleni izraeli légitámadások után végrehajtották a 68 éves Jamshid Sharmahd szoftverfejlesztő kivégzését – közölte hétfőn az iráni igazságszolgáltatási hírügynökség.
Az iráni-német kettős állampolgárságú férfit, aki az Egyesült Államokban élt, még 2020-ban rabolták el az iráni titkosszolgálat emberei az Egyesült Arab Emirátusokban, és Iránba szállították, majd halálra ítélték, nemzetbiztonsági vádak alapján.
A férfit a Tondar nevű, legitimista ellenzéki szervezet vezetőjének tartották, akit ebben a minőségében felelőssé tettek azért a 14 halálos áldozatot szedő, robbantásos merényletért, amelyet még 2008-ban, Sirázban, egy vallási központnál hajtottak végre. 2023 márciusában a teheráni forradalmi bíróság többek között azzal a váddal ítélte halálra az idős férfit, hogy „terrorista akciók tervezése és irányítása révén romlást terjeszt a földön”. A „romlás terjesztése a földön” egy olyan büntetőjogi kategória, amelyet az iszlamista iráni állam gyakran a rendszer ellenségeinek tartott személyekre alkalmaz. A büntetőjogi kategória az iszlám vallásjogon alapul, a kifejezés maga az iszlám szent könyvében, a Koránban is szerepel.
Az Iran International című lap a kivégzés időpontját összefüggésbe hozta az Irán ellen végrehajtott hétvégi, izraeli támadással. Az iráni hatóságok sérelmezték, hogy az Egyesült Államok engedélyezte Izraelnek az iraki légtér használatát a támadás végrehajtásához, és „Izrael cinkosaként” Washington felelősségre vonását követelték.
Egyértelműen világossá tettük Teherán számára, hogy egy német állampolgár kivégzése súlyos következményekkel jár
– közölte Annalena Baerbock német külügyminiszter az X közösségi platformon, közleményében egyúttal gyilkosságnak minősítette a német állampolgárságú szoftverfejlesztő kivégzését.
A hónap elején az iráni ügyekre szakosodott HRNA emberi jogi ügynökség arról számolt be, hogy 2023 és 2024 októbere között legalább 811 személyt végeztek ki Iránban.