Pénteken rendkívüli ülést tart az oroszok által vezetett katonai szövetség, a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (KBSZSZ) Tanácsa – írja a TASZSZ orosz állami hírügynökség. A gyakran keleti NATO-ként is emlegetett katonai szövetségnek jelenleg hat ország a tagja, ezek mindegyike az orosz érdekszférába tartozik.
Dmitrij Peszkov a Kreml szóvivője azt mondta, a pénteki ülésen előkészítik Oroszország, Örményország és Azerbajdzsán vezetőinek találkozóját, Örményország ugyanis korábban kezdeményezte, hogy rendkívüli ülésen tárgyalják meg az örmény-azeri határon kialakult helyzetet.
Azerbajdzsán és Örményország legutóbb szeptember 12-14. között feszült komolyabban egymásnak. Az akkori összecsapásokban Nikol Pasinyan örmény miniszterelnök közlése szerint 105 örmény katona halt meg, Azerbajdzsán ugyanekkor azt állította, hogy 50 azeri katonája esett el a harcokban. Az örmény külügyminisztérium akkor komoly aggodalmát is kifejezte, hogy a halálos összecsapások háborúvá fajulhatnak.
Az ősszel kiújuló konfliktus a 2020 őszén lezajlott, 44 napig tartó Hegyi-Karabah béli háború folytatásaként is értelmezhető. A felek akkor a háborút egy moszkvai nyilatkozat aláírásával zárták le, amiben Oroszország vállalta, hogy közel kétezer békefenntartót küld a térségbe.
Pénteken Nikol Pasinyan örmény miniszterelnök a Twitteren azt írta: Örményország beleegyezik abba, hogy az Oroszország által javasolt elvek alapján államközi kapcsolatokat létesítsen Azerbajdzsánnal.
A Független Államok Közössége (FÁK) Államfői Tanácsának október 14-i ülésén Vlagyimir Putyin Oroszországba hívta Azerbajdzsán és Örményország vezetőit. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője később megerősítette egy ilyen találkozó előkészületeit.
Pasinyan az örmény parlamentben nemrég arról beszélt, hogy, hogy Oroszország meghívására Szocsiba utazik, hogy október 31-én találkozzon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és Ilham Alijev azerbajdzsáni elnökkel. Putyin, Alijev és Pasinjan korábbi tárgyalásait 2021 novemberében szintén az oroszországi Szocsiban tartották meg.