Miközben Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke kedden Kína egyre erősödő figyelmeztetései közepette Tajvanba utazik, négy amerikai hadihajó, köztük egy repülőgép-hordozó a szigettől keletre fekvő vizeken rutinszerű bevetésen vesz részt, írja a Reuters.
A USS Ronald Reagan repülőgép-hordozó áthaladt a Dél-kínai-tengeren, és jelenleg a Fülöp-szigeteki tengeren tartózkodik, Tajvantól és a Fülöp-szigetektől keletre, Japántól délre – erősítette meg a Reutersnek kedden az amerikai haditengerészet egyik tisztviselője.
A japán Reagan egy irányított rakétás cirkálóval, a USS Antietammal és egy rombolóval, a USS Higginsszel van felszerelve.
Bár minden eshetőségre képesek reagálni, ezek normális, rutinszerű bevetések
– mondta egy névtelenséget kérő tisztviselő.
Az amerikai haditengerészet tisztviselője elmondta, hogy a bevetés részeként a USS Tripoli kétéltű támadóhajó is a térségben tartózkodik, miután május elején kifutott San Diegó-i kikötőjéből.
Tajvan státusza tisztázatlan, bár a sziget önálló entitásként határozza meg magát, Kína a saját területe részének tekinti azt, ezért várható volt, hogy a magas rangú amerikai tisztviselő látogatása diplomáciai feszültséget teremthet. Pelosi, aki régóta bírálja Kínát, várhatóan még kedden megérkezik Tajpejbe, miközben az Egyesült Államok kijelentette, hogy a látogatás kapcsán nem hagyja magát megfélemlíteni a „kínai kardcsörtetés” miatt.
Zhao Lijian, Peking külpolitikai szóvivője korábban hangsúlyozta is, hogy Pelosi látogatása esetén „Kína határozott és erős lépéseket fog tenni” és „az Egyesült Államok vállaljon teljes felelősséget a következményekért”, ami az Ukrajnával szembeni orosz invázió után egészen fenyegetően cseng.
Amellett, hogy kedd reggel kínai repülőgépek repültek a Kínát Tajvantól elválasztó középvonal közelében, hétfő óta több kínai hadihajó is a nem hivatalos választóvonal közelében tartózkodott – árulta el a Reutersnek egy ügyben tájékozott forrás, aki szerint
A kínai katonai mozgásokra válaszul a tajvani védelmi minisztérium kedd reggeltől csütörtök délig megerősítette Tajvan harckészültségi szintjét.
Kína tavaly október óta folytat nyomásgyakorlást Tajvannak szemben. Az október 1-jén kezdődő négynapos időszakban, amikor Kína egy hétig a Népköztársaság alapítását ünnepli rekordszámú kínai vadászgép sértette meg a sziget légvédelmi zónáját, és azóta rendszeresek a berepülések.