- Kimenekítették az összes gyereket, nőt és idős embert a mariupoli Azovsztal acélgyárból.
- „Az orosz fekete-tengeri flotta hagyományos felvonulását idén május 9-én a tenger fenekén tartják”
- Lefoglalják Putyin állítólagos szuperjachtját
- Négymillióan hagyták el márciusig Oroszországot
- Az ENSZ Biztonsági Tanácsa kiadta első állásfoglalását a háborúról – a szövegben nincs benne a „háború” szó
- DNS-tesztekkel azonosítanak 200 holttestet Buchában
- Komplett fegyverarzenált küld az USA Ukrajnának
- Pap szabadult egy fogolycsere során
- „Oroszország örökre Ukrajnában marad”
- a pénteki nap főbb hírei a háborúból: az Amnesty International szerint 22 dokumentált esetben bizonyítható, hogy az oroszok háborús bűncselekményeket követtek el Kijev környékén; az ukrán hírszerzés szerint Vlagyimir Putyin a győzelem napján jelenti be Mariupol elfoglalását; közel az újabb EU-s szankciók elfogadása, benne az teljes körű orosz olajembargóval; az amerikai hírszerzés segített Ukrajnának elsüllyeszteni az orosz Moszkva hadihajót; egy ENSZ által indított konvoj igyekszik evakuálni a civileket a mariupoli Azovsztal acélgyárból.
CIA: Semmi sem utal arra, hogy Moszkva taktikai nukleáris fegyverek bevetésére készül
Semmi jel sem utal arra, hogy Oroszország taktikai nukleáris fegyverek bevetésére készül az ukrajnai konfliktusban – mondta William Burns, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója szombaton.
Azonban az orosz vezetéstől hallott háborús uszító nyilatkozatok fényében nem vehetjük félvállról ezt a lehetőséget,
tette hozzá Burns a Financial Times című amerikai napilap által rendezett washingtoni konferencián. Aláhúzta: a CIA továbbra is fokozott figyelmet fordít a témára.
Röviddel az ukrajnai háború kezdete után Oroszország készültségbe helyezte elrettentő erőit, beleértve a nukleáris fegyvereket is. Többek között Vlagyimir Putyin orosz elnök is célozgatott arra, hogy szükség esetén kész bevetni a taktikai nukleáris arzenált. Putyin gyors és erőteljes választ ígért arra az esetre, ha bárki kívülről beavatkozna az ukrajnai konfliktusba.
Burns rámutatott: értékeléseik szerint Vlagyimir Putyin úgy véli, hogy a katonai konfliktus fokozásával javíthat helyzetén. A CIA szerint Putyin azt gondolja, hogy nem engedheti meg magának a vereséget Ukrajnában.
Burns elmondta: Peking lankadatlan figyelemmel követi a konfliktus alakulását, amely befolyásolja Kína Tajvannal kapcsolatos számításait. Az igazgató rámutatott: a kínai kormányt megdöbbentette Ukrajna heves ellenállása, az atlanti szövetség összezárása, illetve a háborúval járó orosz gazdasági költségek.
Burns szerint Kínát zavarja, hogy az ukrajnai háború közelebb hozta egymáshoz az európaiakat és az amerikaiakat. „Ezek olyan dolgok, amelyeket nagyon alaposan mérlegelnek” – tette hozzá a tisztségviselő.
Megjegyezte: Kína nem mondott le arról, hogy idővel megszerezze az ellenőrzést Tajvan fölött, de az ukrajnai konfliktus tanulságai befolyásolják a módszerrel és az időzítéssel kapcsolatos számításait.
Kína saját területeként tekint a 23 millió lakosú, önálló kormányzattal rendelkező Tajvanra, és jelezte: ha kell, kész erővel visszafoglalni a szigetet. Oroszország ukrajnai inváziója felerősítette a tajvani félelmeket, hogy Peking beváltja fenyegetését.
Kína nem volt hajlandó elítélni az orosz támadást, és bírálta a Nyugat által kivetett szankciókat. Néhány héttel a háború február 24-i kezdete előtt Peking és Moszkva korlátlan stratégiai partnerséget kötött. Kína és Oroszország az elmúlt években szorosabbra fűzte együttműködését az energetika és a biztonság terén.
Ennek ellenére az Egyesült Államok úgy véli, Kínát nyugtalanítják az esetleges károk, amelyeket az okozhat neki, hogy jó kapcsolat fűzi a háborús bűncselekményekkel és kegyetlenkedésekkel vádolt Oroszországhoz – jegyezte meg Burns.
(MTI)