Soha nem volt kérdés számomra, hogy hazatérek-e. Mert valójában sosem hagytam el Oroszországot,
írta a Twitteren tavaly decemberben Alekszej Navalnij, akit augusztusban mérgeztek meg a novicsok nevű idegméreggel. A legismertebb orosz ellenzéki politikus kis híján meghalt, de több hónapos németországi kezelés után úgy érezte, készen áll a hazatérésre.
Január 17-én vasárnap, a Pobeda légitársaság gépén hazatérek. Találkozzatok velem,
kérte a követőit, és sokan hallgattak is rá. A reptéren azonban nem csak a szimpatizánsai várták, hanem több száz rendőr is.
A Vlagyimir Putyin legfőbb bírálójának számító Navalnijt még 2014-ben ítélték el, miután őt és testvérét, Oleget azzal vádolták meg, hogy nagyjából 120 millió forintnak megfelelő rubelt sikkasztottak el a francia Yves Rocher kozmetikai cég oroszországi leányvállalatánál. Alekszej, aki szerint a pert politikai okokból indították ellene, felfüggesztett börtönbüntetést kapott, míg Olegnek börtönbe kellett vonulnia.
Az orosz büntetés-végrehajtás szerint azzal, hogy Navalnij az elmúlt közel fél évben nem jelentkezett havonta kétszer a hatóságoknál, ahogy azt a bírósági ítélet előírta, megsértette a felfüggesztett büntetésre vonatkozó szabályokat. Ezért már a hazatérése előtti napokban figyelmeztette a politikust, hogy amint földet ér Oroszországban, le fogják tartóztatni. Ráadásul 2020 végén egy újabb eljárást is indítottak ellene, azzal vádolva, hogy magáncélokra költötte a politikai adományokat.
Putyin hisztije
Életben maradtam. Most pedig Putyin, aki kiadta a parancsot a megölésemre, a bunkerében hisztizik, és arra utasítja az embereit, hogy tegyenek meg mindent azért, hogy ne tudjak visszatérni. Ők pedig azt teszik, amit szoktak, és új vádakat fabrikálnak ellenem
– mondta Navalnij egy decemberi Instagram-videóban.
A Pobeda Berlinből Moszkvába tartó járatára Navalnij és felesége, Julia utolsóként szállt fel, addigra a gép tele volt újságírókkal és megilletődött magánemberekkel – olvasható az Euronews riportjában. A politikus interjút nem adott az úton, de megengedte, hogy a rajongói szelfiket készítsenek vele. A hírcsatorna riportere szerint Navalnij végig nyugodtnak tűnt, viccelődött is, de amikor kiderült, hogy Vnukovó helyett Seremetyjevón száll le a gép, a riporter szerint a politikus és kísérői is feszültebbek lettek.
A gép pilótája azt állította, hogy technikai okok, pontosabban hóakadályok miatt nem tudnak leszállni Vnukovón, de a valódi ok az lehetett, hogy a repülőtéren sok ellenzéki és újságíró gyűlt össze Navalnij fogadására. A politikus mindenesetre személyesen kért elnézést minden utastársától a bonyodalmak miatt.
Eközben a vnukovói reptéren várakozók ízelítőt kaphattak a fogadtatásból: több csapatnyi rohamrendőr lepte el az érkező utasok számára fenntartott helyiségeket, és tucatnyi embert őrizetbe vettek. Navalnij legfőbb munkatársai közül néhányan az egyik kávézóban tartózkodtak, őket onnan vezették ki a rendőrök.
Itthon vagyok
Miután Seremetyjevón leszállt a berlini gép, Navalnij a felesége kezét fogva szállt fel a buszra, amely a terminálhoz szállította az utasokat. „Ez a legjobb nap az elmúlt öt hónapban. Itthon vagyok” – mondta a politikus, akit az útlevél-ellenőrzést követően azonnal őrizetbe vettek. Mivel lehetett számítani arra, hogy a gépet az orosz hatóságok eltérítik, ezért minden szóba jöhető reptéren felbukkantak Navalnij szimpatizánsai, így Seremetyjevón is, bár nem akkora számban, mint Vnukovón.
A 44 éves politikus hétfőn adott hírt magáról, amikor kiderült, hogy a gyorsított bírósági eljárást vele szemben egy rendőrségen fogják lebonyolítani, összemosva a bűnüldözést és az igazságszolgáltatást. Ez az eljárás még a sokat látott Navalnijt is megdöbbentette.
Ez a törvénytelenség legmagasabb fokozata
– jelentette ki egy videóban, amelyet egyik tanácsadója, Kira Jarmis töltött fel a Twitterre.
A Spiegel arról ír, hogy Navalnij ügyvédei a meghallgatásról csak néhány perccel a kezdés előtt kaptak levelet, ezért felkészülni sem tudtak arra. Jarmis szerint a tárgyalóban a sajtó részéről csak a Kreml-barát Russia 1 és Lifenews újságírói maradhattak bent. A rendhagyó bírósági tárgyaláson végül elrendelték Navalnij 30 napos letartóztatását, a büntetés-végrehajtás pedig egy másik eljárásban kezdeményezte a felfüggesztett börtönbüntetés letöltendőre megváltoztatását. Ha a kérést teljesítik, Navalnij akár három és fél évre is rács mögé kerülhet.
Алексея из зала «суда» pic.twitter.com/Dqsa4x0qrz
— Кира Ярмыш (@Kira_Yarmysh) January 18, 2021
Navalnij letartóztatása miatt számos külföldi kritika érte Oroszországot. Jake Sullivan, aki Joe Biden megválasztott amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója lesz, a politikus azonnali szabadon bocsátását követelte, hozzátéve, hogy felelősségre kell vonni azokat, akik Navalnijt megmérgezték. Egy orosz külügyi szóvivő válasza az volt, hogy Sullivan „törődjön a saját országa problémáival”. Heiko Maas német külügyminiszter szintén Navalnij kiengedését követelte, és megjegyezte, hogy Oroszországot a saját alkotmánya és a nemzetközi egyezmények is kötik. Hasonló tartalmú közleményt adott ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Agnes von der Muhll francia külügyminiszter és a brit külügyi tárca is. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter erre is úgy reagált, hogy a nyugati országok a saját problémáikról akarják elterelni a figyelmet.
A legfontosabb, hogy Alekszej nem fél
Navalnij 2018-ban szeretett volna elindulni az elnökválasztáson Putyin ellen, de végül eltiltották ettől. Ez azonban nem akadályozta meg abban, hogy tovább toborozzon, és feltárja az orosz politikusok korrupciós ügyeit. A választókat arra biztatta, hogy szavazzanak a legjobb helyzetben lévő ellenzéki jelöltre, még akkor is ha a választások szabadsága sérül. Például azzal, hogy egy tavalyi alkotmánymódosítás értelmében Putyin akár 2036-ig is elnök maradhat.
A New York Times beszélt néhány Navalnij-támogatóval Seremetyjevón. Egyikük, egy 52 éves tanárnő azt mondta, hogy ha a hatalom sokáig tartja nyomás alatt az embereket, akkor előbb-utóbb eltűnik belőlük a félelem, de szerinte ehhez
szükség lesz sok emberáldozatra is.
Vlagyimir Murzin 480 kilométert utazott azért, hogy Navalnijt fogadja, és úgy véli, hogy a mérgezési ügy csak fokozta azt az évek óta tartó dühöt, amit az emberek a Putyin-rezsimmel szemben éreznek. „[Navalnij] olyan ember, akit követni fognak a tömegek”, tette hozzá.
Miután a férjét letartóztatták, Julia Navalnij őt éljenző szimpatizánsokkal körülvéve hagyta el a repteret. Mielőtt azonban beszállt volna a rá várakozó autóba, azt mondta:
A legfontosabb dolog, amit ma Alekszej mondott az az, hogy nem fél. Én sem félek. És azt kérem tőletek, hogy ti se féljetek.