Októberben felpörgött a koronavírus-járvány második hulláma Oroszországban, a moszkvai hármas számú klinika vezetői utasították a dolgozókat, hogy oltassák be magukat az augusztusban engedélyezett Szputynik V. oltással, amelynek tömeges használata december második hetében kezdődött.
Ugyanakkor az orosz orvosok közül sokaknak kétsége merült fel a vakcinával kapcsolatban – idézi a Moscow Times cikkét a Napi.hu. Mint kiderült, az orosz lapnak nyilatkozó orvosok, ápolók, szociális munkások szkeptikusan vagy elutasítóan viszonyulnak az oltóanyaghoz, amely azóta már Magyarországra is megérkezett.
Az orosz vakcina fogadtatásáról a gyors engedélyezés óta több felmérés is készült, amelyek szerint az orvosok legalább fele nem akarja, hogy ezzel beoltsák, negyedük viszont elfogadja az oltást. A legfőbb magyarázat az – olvasható a cikkben –, hogy a készítményről kevés az elérhető megbízható információ, és még azt megelőzően engedélyezték a hatóságok a használatát, hogy befejeződtek volna vele a tömeges tesztelések.
Van azonban egy további tényező is, nevezetesen az, hogy az egészségügy elhanyagolása miatt az ágazat szereplői hosszú idő óta rossz viszonyban vannak a kormánnyal, illetve a hatóságokkal. Például – írják – 70 százalékuk nem hiszi el a hivatalos koronavírus-statisztikát és külön listát vezetnek azokról az egészségügyiekről, akik a járványban vesztették el az életüket.
Szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy ha az orvosok ellenállnak az orosz vakcinának, akkor nehéz lesz meggyőzni az átlagembereket arról, hogy érdemes ezzel beoltatniuk magukat.