Vezető brit egyetemek és kutatóintézetek több száz tudósa nyílt levélben bírálta az új típusú koronavírus okozta járvánnyal szemben alkalmazott brit kormányzati stratégiát, amely az aláírók szerint feleslegesen sodor veszélybe emberéleteket. A szombaton késő este közzétett nyílt levelet 229 tudós, egyetemi oktató és kutató írta alá.
Különösen elgondolkodtatónak tartják a brit kormány cselekvési menetrendjét, amely célja az emberek közötti távolságtartásra irányuló intézkedések még további késleltetése. A kormány a héten életbe léptette intézkedési terve új szakaszát. Hivatalosan az a célja, hogy a járvány minél később, minél alacsonyabb szinten érje el csúcspontját.
Sir Patrick Vallance, a brit kormány tudományos főtanácsadója a BBC közszolgálati televíziónak pénteken azt mondta, az új típusú koronavírus okozta járvány terjedését úgy lehet a leghatékonyabban fékezni, ha a betegek saját magukat különítik el környezetüktől, emlékeztetett az MTI.
Az iskolák bezárását, a nagy tömegeket vonzó szabadtéri rendezvények tilalmát a hatóságok eddig nem rendelték el, és ez éles kontrasztban áll azokkal a drákói korlátozó intézkedésekkel, amelyeket sok más európai országban életbe léptettek.
A tudósok szerint szerint a Nagy-Britanniában azonosított fertőzések száma a jelenlegi adatok szerint összhangban van azzal a növekedési görbével, amit más országokban, köztük Olaszországban, Spanyolországban, Franciaországban és Németországban korábban megfigyeltek. Ezek az adatok arra vallanak, hogy a nagy-britanniai fertőzöttek száma néhány napon belül több tízezerre emelkedhet.
Nagy-Britanniában jelenleg 1149 fertőzöttet tartanak nyilván, a járvány halálos áldozatainak száma a legutóbbi adatok szerint 21.
A tudósok szerint azonban, ha a fertőzéses esetek száma korlátozás nélkül nő tovább, a járvány néhány héten belül több millió embert érinthet.
A felhívás kezdeményezői bírálták Sir Patrick Vallance minapi kijelentését, amely szerint a nyájimmunitás, vagyis a társadalmi szintű immunitás azon szintje, amely mellett már nehezen terjed a járvány, akkor alakulna ki, ha a britek 60 százaléka átesne a fertőzésen. A brit egészségügyi minisztérium éjjel közzétett nyilatkozata szerint Sir Patrick szavait félreértelmezték, a nyájimmunitás elérése nem a brit kormány akciótervének része, hanem egy-egy járvány természetes velejárója.
A tudósok szerint az emberek elkülönítésére eddig tett lépések elégtelenek, azonnali, erőteljesebb korlátozások kellenek ahogy az a világ más országaiban már megtörtént, mivel ezzel lehet lassítani lehet a fertőzések számának növekedését és több ezer ember életét megóvni.
Egy másik, szintén szombat este közzétett nyílt levélben kétszáz vezető viselkedéstudományi szakértő azt a kormányzati hozzáállást kérdőjelezte meg, amely szerint azért nem szabad túl korán bevezetni korlátozásokat, mert a lakosság éppen akkor kezdene belefáradni azokba, amikor legnagyobb szükség lenne rájuk.
A szakértők közölték: nincsenek meggyőződve arról, hogy van elégséges tudásanyag az ilyen magatartási kifáradásról, pedig szükség lenne ilyenre ahhoz, hogy egy magas kockázatú közegészségügyi stratégiát a kormány ezekre alapozzon.
A felhívás szerint a kínai és a dél-koreai tapasztalatok kellően biztatók ahhoz, hogy a brit kormány legalább kísérletet tegyen radikális magatartási változtatásokat célzó intézkedések bevezetésére, mivel e lépések sikere esetén nagyon nagy számú emberéletet lehetne megvédeni.
Kiemelt kép: MTI/EPA Pool/Facundo Arrizabalaga / POOL