A CNN szerint a kínai állami médiában számos olyan anyag — szerkesztőségi és véleménycikk — jelent meg, amely párhuzamot von a chilei, a spanyol és a hongkongi zavargások között. A cikkekben közös, hogy a Nyugatot álszentséggel vádolják.
A lap hozzáteszi: a három esemény mögött teljesen eltérő okok húzódnak meg:
- míg Hongkongban a demokráciárt tüntetnek,
- addig Spanyolországban a tüntetők a katalóniai függetlenségi vezetőket börtönnel sújtó ítélet miatt vonultak utcára,
- Chilében pedig a metrójegy árának emelése miatt kezdődtek összecsapások.
Néhány cikkben egyenesen azt állítják, hogy az európai és a dél-amerikai tüntetések a hongkongi zavargások közvetlen következményei. Az állami tulajdonban lévő Pekingi Hírek vasárnap közzétett kommentárjában Wang Zhen volt kínai diplomata azt írta:
A kaotikus Hongkong katasztrofális hatása kezdi befolyásolni a nyugati világot.
Wang szerint a spanyol tüntetők átvették a hongkongiak taktikáját, így kerülve el a rendőröket. Ugyanezen a napon a kínai állam tulajdonában lévő Global Times nevű bulvárlap azzal vádolta a hongkong tüntetőket, hogy világszerte exportálták a forradalmat.
A Nyugat megfizeti az árát annak, hogy támogatja a hongkongi zavargásokat, amely gyorsan feltüzelte az erőszakot a világ más részein és előre jelezte azokat a politikai kockázatokat, amelyeket a Nyugat nem tud kezelni
— fogalmaznak a szerkesztőségi cikkben. Október 17-én,a Global Times hivatalos Twitterén tettek közzé videót. Hu Xijin a videó készítője szerint a tüntetések elterjedhetnek az egész Nyugaton:
Nyugaton sok a probléma, sokféle lappangó elégedetlenség. (…) Katalónia valószínűleg csak a kezdet.
The subway line 4 was burned today during protests against an increase in metro fares in Santiago, Chile. The West is paying the price for its support of “HK democracy” as #HK exports “revolution” techniques back to Europe and Latin America. pic.twitter.com/wqt5lM5ckr
— Global Times (@globaltimesnews) October 20, 2019
A Kínai Kommunista Párt hivatalos szócsöveként működő People’s Daily-ben közzétett kommentárban Shen Yi a Fudan Egyetem munkatársa azzal vádolta a Nyugatot, hogy kettős mércét alkalmaz a más országokban zajló tiltakozásokra reagálva.
Még emlékszem, hogy egyes nyugati emberek gyönyörű látványnak nevezték a Hongkongban zajló nagyszabású tüntetéseket
– írta Shen, felvetve, hogy ugyanezek az emberek a katalán tüntetéseket is támogatják-e.
Ha nem, akkor kettős mércét alkalmaznak a hongkongi és a katalógiai problémákra.
A People’s Daily pénteki számában megjelent véleménycikkében Wang arról írt, hogy miért nevezik Hongkong tüntetőit a szabadság és demokrácia harcosainak, míg a Spanyolországban a katalán tüntetőket szeparatistának titulálják.
Kiemelt kép: Europress