Csak múlt pénteken 87 embert öltek meg a burundi fővárosban, Bujumburában, ezért az ENSZ missziót küldött a helyszínre, hogy megbizonyosodjanak róla, mi folyik az Afrika közepén fekvő kis országban. A BBC szerint közben az Afrikai Unió eltökélten közölte, nem fogják engedni, hogy újabb véres népirtás kezdődjön a kontinensen.
Áprilisban kezdődtek a tüntetések és zavargások, amikor Pierre Nkurunziza elnök bejelentette, hogy harmadszorra is indul a választásokon, holott ez alkotmányellenes. Májusban puccsot kíséreltek meg ellene, de visszaverte, majd júliusban egy vitatott tisztaságú választáson újraválasztatta magát.
“A gyilkosságokat Burundiban azonnal abba kell hagyni” – közölte az AU nevében Smail Chergui békeügyi és biztonsági biztos. A kormány erre válaszul azt hangoztatta, hogy nem áll fen genocídium veszélye. Márpedig az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Zeid Ra’ad al-Husszein azt mondta, Burundi a polgárháború szélén áll, és már etnikai színezete is kezd lenni az öldöklésnek.
Burundiban eddig 400 embert öltek meg, 3500-at tartóztattak le és 220 ezren menekültek el április óta – mondta al-Husszein. Az AU felderítő missziója is önkényeskedésekről jelentett. Azért fél mindenki, mert Burundiban is nagy mészárszék volt a hutuk és tuszik közt az 1990-es években, itt 300 ezren haltak meg az erőszakban. A mostani elnök amúgy egy volt hutu felkelőcsoport volt vezetője. Amúgy a kormány és az ellenzék is etnikailag vegyes.