Az említett zavargások azt követően robbantak ki, hogy a hadsereg ugyanaznap elmozdította tisztségéből Mohamed Murszi iszlamista elnököt. A fővárostól nyugatra fekvő Kerdásza településen történt erőszakcselekmények kapcsán az el-gízai büntető törvényszék egy fiatalkorút 10 év szabadságvesztésre ítélt. A halálbüntetéssel sújtottak közül csak tizennégyen voltak jelen a tárgyaláson, nyolcan szökésben vannak.
Az elítéltek elleni vádpontok között szerepelt a szándékos emberölés mellett a garázdálkodás, a hivatalos személy elleni erőszak elkövetése és az illegális fegyvertartás is.
Kerdásza az iszlamista rezsim megbuktatása után többször is vált véres események helyszínévé, másfél hónappal a szóban forgó eset után több tucat fegyveres rohanta le a település központi rendőrőrsét. Ötórás ostrom után elmaszkírozott szélsőségesek rakétavető gránátot lőttek ki az épületre a biztonsági erők tizennégy tagjának halálát okozva.
A 2013. augusztus 14-ei támadással egy napon a biztonsági erők feloszlatták több ezer iszlamista tüntető két táborát a fővárosban. Az észak-afrikai ország modern kori történetének legvéresebb akciója során több száz, egyes források szerint több mint ezer ember vesztette életét.
Az akkori hadsereg-főparancsnok és jelenlegi államfő, Abdel-Fattáh esz-Szíszi az említett hatalomváltás óta ádáz küzdelmet folytat az iszlamisták megbuktatása óta fokozott intenzitással működő szélsőséges csoportok ellen, akik szinte naponta hajtanak végre kisebb-nagyobb robbantásos merényleteket, vagy a biztonsági erők elleni rajtaütéses támadásokat.