Nagyvilág

Halálos vírus miatt tiltják a denevérevést

A guineai hatóságok szerint az állatok lehetnek az ország déli részén már 62 ember életét követelő járvány fő forrásai.

Betiltották a denevér árusítását és fogyasztását, hogy megállítsák a halálos ebolavírus terjedését Guineában – jelentette be az ország egészségügyi minisztere csütörtökön.

Rene Lamah elmondta: a helyi csemegének számító denevért vélik az ország déli részén kitört ebolajárvány fő forrásának. A kórokozó 62 ember halálát okozta az országban, és a szomszédos Libériából és Sierra Leonéből is jelentettek gyanús eseteket – tudósított a BBC hírportáljára hivatkozva az MTI.

Tünetmentes hordozók lehetnek a denevérek

Az ebola nagyon erősen fertőző és nincs ellene orvosság. A vírus hatására összeomlik a szervezet véralvaadási képessége, fellép az elvérzés veszélye és a betegség végzetessé válik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján a fertőzöttek 25-90 százaléka hal bele a betegségbe attól függően, hogy a vírus melyik változatával került kapcsolatba. A tünetek egyebek között hányás, hasmenés, külső és belső vérzés.

A nyugat-afrikai országban a denevért gyakran fűszeres levesben főzik, a levest falusi boltok árulják, ahová a helyiek inni is járnak. A repülő emlőst másképp is elkészítik: tűz fölött szárítják. Nyugat- és Közép-Afrika egyes denevérfajairól úgy vélik, az ebola természetes hordozói, bár a betegség semmiféle tünete sem jelentkezik rajtuk.

Az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi jótékonysági szervezet két karantént állított fel Guinea déli részén, hogy a járvány terjedését megakadályozza. A helyi hatóságok az egészségügyi világszervezettől (WHO) kapnak segítséget, üzeneteikkel az ország tévécsatornáin igyekeznek megnyugtatni az embereket.

A WHO szerint ebolafertőzés elsősorban Közép- és Nyugat-Afrikában, a  trópusi esőerdők közelében, városoktól távol fekvő falvaiban fordul elő.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik