Az ügynökség közgyűlése október végén választotta teljes jogú tagjai közé a Palesztin Hatóságot. Az ünnepélyes zászlófelvonáson jelen volt Mahmúd Abbász palesztin elnök, aki “Palesztina első elismerésének” nevezte hazája csatlakozását az ENSZ szakosított szervezetéhez.
Azt mondta, azt szeretné, ha ez lenne a nyitánya Palesztina felvételének más nemzetközi szervezetekbe. “Büszkék vagyunk a felvételünkre. Palesztina az a föld, ahol a találkoztak a civilizációk, az újjászületés földje. A blokád miatti nehézségek ellenére meg tudtuk őrizni kulturális örökségünket” – hangsúlyozta Abbász.
Az UNESCO Általános Közgyűlésének 63. ülésszakán a szervezet tagállamai közül 107 szavazott igennel, 14-en nemmel, 52-en pedig – köztük Magyarország – tartózkodtak. A felvételhez a jelenlévők kétharmados többségének támogatására volt szükség. A Palesztin Hatóság csatlakozásával 195-re emelkedett az UNESCO tagjainak a száma.
Az október végi szavazás hatalmas diplomáciai győzelem volt a Palesztin Hatóságnak, amely addig csak megfigyelői státussal rendelkezett az ENSZ szakosított szervezetében. A palesztinok fő célja mindazonáltal az, hogy az anyaszervezet, az ENSZ teljes jogú tagjai legyenek.
Az Egyesült Államok még aznap közölte, felfüggeszti a szervezet számára folyósított önkéntes hozzájárulást. Ez az összeg az UNESCO teljes költségvetésének több mint 20 százaléka. Az Egyesült Államok a 90-es években fogadott el egy törvényt, amely megtiltja bármely szakosított ENSZ-szervezet finanszírozását, amely teljes jogú tagként felveszi a Palesztin Hatóságot. Washington az éves hozzájárulás nagyjából háromnegyedét – 65 millió dollárt – nem fizette be 2011-ben, a szervezet ezért úgy döntött, hozzányúl a rendkívüli helyzetekre félretett 30 millió dolláros tartalékhoz, egyszersmind adománygyűjtésbe kezdett, abban bízva, hogy alapítványok és magánszemélyek önkéntes hozzájárulásaiból be tudják foltozni a költségvetésen tátongó lyukat. Az UNESCO-ba való felvétel végül nem volt semmilyen hatással a Palesztin Hatóságnak az ENSZ-ben elindított teljes jogú tagfelvételi kérelmére, amelyet szeptemberben nyújtott be Mahmúd Abbász. Az Egyesült Államok előre jelezte, hogy szükség esetén megvétózza a kérelmet.
“Még nem kértünk szavazást, de erre bármelyik pillanatban sor kerülhet. Ha nincs meg a többség, újból és újból megismételjük a kérelmet” – mondta Párizsban a palesztin elnök. Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója az ünnepségen annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az UNESCO-hoz való csatlakozás “lehetőség annak bizonyítására, hogy a béke a nevelésen és a kultúrán át is építhető”.