Az elnök azt mondta, hogy az Egyesült Államok és India partneri viszonya korlátlan lehetőségeket rejt arra, hogy jobb legyen a két ország lakóinak élete. A világ két legnagyobb demokráciájának közösek az értékei és az érdekei – hangsúlyozta az elnök, aki szerint az amerikai-indiai viszony támasza lehet a biztonságnak, a prosperitásnak és a haladásnak Ázsiában és a világ más részein is.
Barack Obama beszédében kitért az ellenséges pakisztáni-indiai viszonyra is, és leszögezte, hogy az Egyesült Államok nem kényszerítheti rá a békét a két országra. Hallgatósága egy tagjával vitatkozva megvédte a Pakisztánnak nyújtott amerikai támogatást, s azt mondta, hogy éppen India az, amely a legérdekeltebb Pakisztán stabilitásában. “Azt remélem tehát, hogy idővel kialakul a bizalom a két ország között, elkezdődik a párbeszéd és mindkét ország prosperálhat. Ez nem holnap lesz” – fogalmazott az elnök. Azt is közölte, Pakisztán ráébredt arra, hogy súlyos gondjai vannak a szélsőségességgel, és fel is lép ellenük, de “nem olyan gyorsan”, ahogyan azt Washingtonban szeretnék.
Barack Obama a hét elején rendezett, s a republikánusok győzelmét hozó félidős amerikai választások kapcsán azt mondta, hogy kiigazításokat kell végrehajtania politikájában az elégedetlen választók megnyerése érdekében. Hogy ezek milyenek lesznek, és hogyan sikerülnek, a republikánusokkal folytatandó megbeszélések eredményeitől függ – jelentette ki az amerikai elnök.