Közélet

IDEA: Nyugodtan nyaralhatnak a fideszesek

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu

Az IDEA Intézet 2023. július közepén készített reprezentatív vizsgálata azt jelzi, hogy a Fidesz támogatottsága nem változott a teljes, választókorú népesség körében. A domináns pártra 2023. július folyamán a választókorú népesség 30 százaléka szavazna. A legszűkebb, ugyanakkor legaktívabb választói rétegben, a biztos szavazó pártot választóknál 48 százalékon áll.

Több egymást követő mérés tükrében megállapítható, hogy a Fidesz stabilizálta támogatottságát, jelentős gazdasági-politikai változásnak vagy krízisnek kell bekövetkeznie ahhoz, hogy a pártnak további lemorzsolódással kelljen számolnia.

Az ismeretlen preferenciájúak, azaz a preferenciájukban bizonytalan vagy azt eltitkolók, illetve a választástól távol maradók aránya szintén változatlan, 34 százalék.

Az IDEA Intézet mérése szerint az ellenzéki oldalon önállóan indulva négy párt jutna be a parlamentbe, sorrendben,

  • a Demokratikus Koalíció (12 százalék),
  • a Mi Hazánk Mozgalom (6 százalék),
  • a Momentum Mozgalom (5 százalék),
  • valamint az MKKP (5 százalék).

A jelenleg parlamenti mandátummal rendelkező többi ellenzéki párt, így az LMP (2 százalék), az MSZP (2 százalék), a Jobbik (1 százalék) és a Párbeszéd (1 százalék) támogatottsága alapján messze állnak az önálló bejutás esélyétől.

A biztos szavazó pártot választók körében a mikropártok közül az MSZP, a Jobbik és az LMP is két százalékon áll, míg a Párbeszéd egy százalékos támogatottsággal rendelkezik. Ebben a szűk, de politikailag aktív választói szegmensben továbbra is a Demokratikus Koalíció a legerősebb ellenzéki párt (20 százalék). Utóbbit 8-8 százalékkal a Mi Hazánk és a Momentum Mozgalom követi, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot a biztos szavazó pártot választók 6 százaléka támogatja.

Módszertan

Az IDEA Intézet a kutatás adatait 2023. június 28. és július 19. között vette fel közösségi média alapú kérdőív segítségével. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére nem, iskolai végzettség, életkor és régió tekintetében. A teljes magyar weben és a közösségi médiában történő adatfelvétel lekérdező szoftverrel, önkitöltős online kérdőíven keresztül (CAWI) történt. Súlyozás során a különböző internet- és Facebook felhasználási szokások kontrollálásra kerülnek, kiegészítve ezzel a reprezentativitást biztosító súlyozási eljárásokat. A 1800 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb ±2,3 százalékpont.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik