Közélet europoli

Az uniós bírósághoz fordulhatnak a homofób pedofiltörvény miatt

Francisco Seco / POOL / AFP
Francisco Seco / POOL / AFP

Levélben fordult a múlt héten az Európai Bizottság a magyar kormányhoz a homofób pedofiltörvény ügyében. Erre csütörtökön várható válasz az Orbán-kormány részéről.  Az MTI szerint Vera Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős biztosa szerdán egy sajtókonferencián arról beszélt Brüsszelben, ha a választ a Bizottság nem találja kielégítőnek, nem fognak habozni, hogy jogi síkra tereljék az ügyet, amely akár elérheti az uniós bíróságot is.

Abban az esetben, ha az uniós bíróság is helyben hagyja majd az Európai Bizottság panaszát, az akár pénzügyi szankciókat is eredményezhet – emlékeztett Jurová

A cseh biztos azt is közölte, teljes mértékben osztja Ursula von der Leyennek, a Bizottság elnökének véleményét, amely szerint a magyar jogszabály szégyenletes. A homofób pedofiltörvény esetében azonban – figyelmeztetett Jurová – nem alkalmazható a jogállamisági mechanizmus, mert azt olyan jogállamisági szabálysértések esetére hozták létre, amelyek az unió költségvetését érintik.

Az európai értékekért felős biztos újságírói kérdésre arról is beszélt: azt tartaná a leghelyesebbnek, ha a törvény nem is lépne hatályba.

Az eredetileg a pedofil bűncselekményeket szankcionáló törvényjavaslathoz az utolsó pillanatban nyújtott be a pedofíliát a homoszexualitással, a pedofilokat pedig a nemi kisebbségekkel összemosó módosítókat a Fidesz. A Fidesz és a Jobbik által támogatott törvény ellen annak megszavazása óta többen és több módon tiltakoztak.

  • Előbb az Európai Unió tizenhárom tagállama írt alá nyilatkozatot, ehhez később négy további tagország csatlakozott a 27-ből.
  • Ezután az Európai Bizottság írt levelet a magyar kormánynak: ebben Ursula von der Leyen szégyenletesnek nevezte az új törvényt.
  • Ezt követően még egy levél született, amelyet az unió tizenhat tagállama írt alá.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik