Bár a belföldi turizmus a hűvös, hóviharokkal tűzdelt tavasz miatt gyengén kezdett, a szállásadók számára végül jól alakult a 2013-as év. A Szallas.hu előzetes adatai alapján 2012-höz viszonyítva mintegy 4,5 százalékos növekedéssel zárt az ágazat. A jó eredmény elsősorban az erős nyárnak köszönhető, valamint annak, hogy a balatoni régió népszerűsége – többek között az egymást érő rendezvények révén – újra emelkedni kezdett.
Balatoni rangsor
A foglalási számok alapján a somogyi települések magasan vezették a megyei összesítést, minden hatodik szállást itt kötöttek le. Somogy ráadásul a 2012-es évhez képest csaknem kétszeresére növelte előnyét a második helyen álló Zala megyével szemben. Veszprém részesedése az online szállásfoglalásokból szintén emelkedett, ezzel szemben csökkent Vas, Győr-Moson-Sopron és Hajdú-Bihar megye népszerűsége a belföldi utazók körében.
Fotó: Neményi Márton
Szimpatikus Szeged
A városok ranglistájának első tíz helyén nem volt nagy változás a 2012-es évhez képest: még mindig Siófokra utaztak a legtöbben pihenni, a Balaton fővárosát Hajdúszoboszló és Budapest követte a népszerűségi sorban. Balatonlelle ugyanakkor kiesett a TOP10-ből, helyette Szeged került a legkeresettebb célpontok közé. Zalakaros foglalási számai révén két hellyel előbbre került, 2013-ban már a hetedik legnépszerűbb desztináció volt.
Top 10 belföldi utazási célpont 2013-ban
(Zárójelben a 2012-es helyezések)
1. Siófok (1.)
2. Hajdúszoboszló (2.)
3. Budapest (3.)
4. Eger (4.)
5. Balatonfüred (5.)
6. Gyula (6.)
7. Zalakaros (9.)
8. Szeged (-)
9. Hévíz (8.)
10. Sopron (10.)
Mobilfoglalás, kuponok, SZÉP-kártyák
„Az online piac részesedése tovább erősödött a szállásfoglalások terén, várhatóan 12-15 százalék közötti forgalomnövekedéssel számolhatunk. A piac nagyságát jól mutatja, hogy csaknem 11 ezer belföldi szálláshelyre lehet foglalni a kínálatunkban” – mondta Szigetvári József, a Szallas.hu ügyvezető igazgatója.
A szakember hozzátette, hogy különösen keresettek voltak a kuponos szállásajánlatok, ez a szegmens 25 százalékkal bővült 2013-ban. Jellemző trend volt még, hogy a mobileszközökről indított foglalások száma az előző év során megduplázódott, ma már a foglalások 6 százalékát adják. Minden ötödik vendég SZÉP-kártyával fizetetett.
Fél minimálbért utazunk el
A Szallas.hu statisztikái szerint tavaly átlagosan 53 ezer forintot költöttünk belföldi szálláshelyre, vagyis 8 százalékkal többet, mint 2012-ben. Az apartmanokért a korábbinál 9 százalékkal magasabb árat fizettek, ráadásul az erős nyárnak köszönhetően több foglalást is regisztráltak ebben a kategóriában.
Ezzel párhuzamosan a panziók népszerűsége csökkent, és a 3 csillagos szállodák eredménye is stagnált, míg a 4-5 csillagos hotelek foglalási számai növekedtek. „A családos utazások jelentősége növekedett az elmúlt évben, ezt nyáron az apartmanok, az őszi-téli szezonban pedig a wellness-szállók szolgálják ki legjobban” – mondta a Szallas.hu ügyvezető igazgatója.
Növekedés lesz az idén
A szakember hozzátette, hogy 2014-re további 3-4 százalékos bővülésre számítanak a belföldi turizmus terén.
keretes:
Novemberről decemberre 70%-kal emelkedett az OTP SZÉP kártyákról felhasznált juttatások összege. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy sokan az év végi pihenéshez használták fel a plasztiklapra kapott összegeket.
Az OTP SZÉP kártya a nyári és téli pihenési időszak megkerülhetetlen szereplőjévé vált – ez derül ki a 2013. decemberi kártyahasználati adatokból. Az év utolsó hónapjában ugyanis több mint négymilliárd forintnyi juttatást használtak fel a kártyabirtokosok.
Ehhez hasonló kiugró felhasználás csak nyáron volt tapasztalható, amikor a három érintett hónapban (június, július, augusztus) átlagosan közel hét milliárd forint volt a havi felhasználás.
A 700 000 OTP SZÉP kártyára 2013 végéig több mint 100 milliárd forintnyi munkáltatói feltöltés érkezett, ebből a kártyabirtokosok mintegy 85 milliárd forintot használtak fel, ez azt jelenti, hogy az OTP SZÉP kártya továbbra is 75%-os piaci részesedéssel rendelkezik.