Hónapokig tartó huzavona után április 20-án az amerikai Kongresszus alsóháza, a Képviselőház jóváhagyta az Ukrajnának szánt 60,8 milliárd dolláros támogatási csomagot. A késlekedés oka az volt, hogy a Republikánus Párt radikális, Donald Trump volt elnökhöz és jelenlegi legvalószínűbb elnökjelölthöz közel álló szárnya ellenezte a segélycsomag elfogadását; Mike Johnson, a Képviselőház republikánus elnöke ezért hosszú ideig akadályozta, hogy egyáltalán szavazzanak róla – írja összefoglalójában a portál.
Johnson végül beadta a derekát, és szavazás elé vitte az ukrajnai, valamint az izraeli és a tajvani katonai támogatásról szóló törvényjavaslatot. A jelenlegi házelnök szintén közel áll Trumphoz.
Mi történhetett, ami miatt Mike Johnson végül zöld utat engedett az ukrajnai támogatási csomagról tartott szavazásnak, amiről tudni lehetett, hogy amint a Képviselőház elé kerül, a demokraták, valamint a republikánusok mérsékeltebb szárnyának együttes többségével át fog menni a voksoláson?
Elsőként a Politico írt arról: nagyon valószínűnek tűnik, hogy Mike Johnson döntésére végül Donald Trump adta áldását, aki immár nemcsak a republikánusok várható elnökjelöltje, hanem a párt de facto vezetője is.
Trump és Duda találkozója
Az Ukrajnát támogató európai politikusok körében hónapok óta erősödik a félelem, hogy újra Donald Trump kerülhet az elnöki székbe, aki nemcsak azt lengette be, hogy leállítaná Ukrajna katonai támogatását, hanem azt is jelezte, hogy nem védené meg azokat a NATO-tagállamokat egy orosz agresszióval szemben, amelyek nem teljesítik a védelmi kiadásoknak az éves GDP 2 százalékára történő emelését.
Tavaly decemberben Donald Tusk vette át a kormányfői pozíciót, aki 2014 és 2019 között az Európai Tanács elnöke volt, ezzel összefüggésben erősödött az EU irányába való erősebb lengyel elköteleződés. Lengyelország nem ellenzi tovább Európa „stratégiai autonómiáját”, vagyis azt, hogy Európa az Egyesült Államoktól függetlenül is képes legyen megvédeni magát, és akár a NATO-tól függetlenül is fejlessze saját védelmét
Az ezt megelőző nyolc évben a Jog és Igazságosság (PiS) volt kormányon, amely közismerten rossz viszonyban volt Brüsszellel, de az amerikai demokrata vezetéssel sem volt felhőtlen a kapcsolata.
ez pedig legutóbbi, április 17-i találkozójukon is megmutatkozott.
A Trump Towerben tartott találkozót követően Trump „nagyszerű barátjának” nevezte Dudát, és hangsúlyozta, hogy a végsőkig Lengyelország mögött áll. Egy nappal később a volt amerikai elnök a következőt posztolta ki saját közösségi platformján, a Truth Social-ön első alkalommal mondta ki, hogy ukrajna támogatása az egyesült államok biztonsági érdekei szempontjából is fontos.
Vajon véletlen lenne az időzítés, vagy a 2 és fél órás találkozón a lengyel elnöknek sikerült meggyőznie Trumpot, hogy ne ellenezze tovább Ukrajna támogatását?
A Jog és Igazságosság egyes politikusai az ukrajnai támogatási csomag képviselőházi elfogadása után rögtön Duda sikerének kezdték értékelni a szavazást. Azonban miközben a lengyel államfő és a Tusk-féle lengyel kormány között a kapcsolat feszült, a Trump–Duda-találkozó kapcsán a kormány meglepően visszafogottan nyilatkozott.
A Tusk-féle Polgári Platform (PO) EP-képviselője, Andrzej Halicki ugyanakkor „nonszensznek” nevezte, hogy Duda hozta volna el a fordulatot Trumpnál.