A portál érdeklődésére Hortay Olivér az üzemanyagárak kapcsán először is azt rögzítette, hogy a közelmúlt tendenciái értelmében mind a forintárfolyam mind a piaci olajárak felfelé hajtották az üzemanyagköltségeket. Az üzemanyagköltségeket most leginkább a világpiaci olajárak hajtják, amelyek az elmúlt hetekben, elsősorban a geopolitikai konfliktusok eszkalációja miatt, megugrottak – figyelmeztetett a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és klímapolitikai üzletág vezetője.
Adódik a kérdés, hogy ilyen világpiaci körülmények, események tükrében egy (magyar) miniszternek mekkora mozgástere, milyen eszközei vannak az üzemanyagár nemzetállami szintű befolyásolására.
A szakértő szerint a kormány kemény és puha eszközöket egyaránt alkalmazhat.
- A kemény eszközök szabályozásbeli változtatást jelölnek, ilyen volt például a benzinárstop, aminek keretében a kormány maximalizálta, hogy egyes üzemanyagtípusok esetében a kutak mennyit kérhetnek el a fogyasztóktól, illetve a fogyasztók egy csoportjától.
- A puha eszközök keretében a kormány a piaci szereplőket a szabályozás változtatása nélkül igyekezhet a fogyasztóknak kedvező irányba orientálni. Erre jó példa volt az Európai Unió előírásai nyomán idén életbe lépő új jövedékiadókulcsok lépcsőzetes érvényesítése, amivel anélkül el lehetett kerülni a sokkszerű árváltozást, hogy azt a kormány előírta volna a piaci szereplőknek.
Abban a döntésben, hogy a kormány továbbra is puha eszközöket alkalmaz, vagy keményekhez nyúl, számos tényezőt mérlegelni szükséges – a FED kamatpolitikájától kezdve, a geopolitikai folyamatok alakulásán át, az üzemanyagpiac szereplőinek árazásáig. A feladat tehát rendkívül komplex, ráadásul mindössze egy-két nap van hátra a találkozóig, így nem bocsátkoznék egzakt jóslatokba – utalt Hortay Olivér a nemzetgazdasági miniszter eheti egyeztetésére a MOL- és a MÁSZ-képviselőjével.
Idekapcsolódik, hogy az Erste kedd reggeli elemzésében arról tájékoztatott, hogy vannak olyan szóbeszédek, melyek szerint újabb ársapka lesz, de szerintük valószínűbb, hogy önkéntes árcsökkentésre szólítja fel a feleket Nagy Márton. Ez szerintük mindenképpen negatív hír a MOL-ra nézve, ugyanakkor az ideiglenes árcsökkentés is csak elhalasztja a magasabb árakat.