A közép-magyarországi régióval kiegészülve az eddigi négy helyett öt kormánybiztos felel az egyes régiók komplex gazdaságfejlesztéséért a jövőben – ismertette Navracsics Tibor hétfői budapesti sajtótájékoztatóján, melyet az MTI szemlézett.
Navracsics elmondta,
- a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos Bányai Gábor lesz,
- az északnyugat-magyarországi zónáért Czunyiné Bertalan Judit,
- a közép-magyarországi zónáért Láng Zsolt,
- a Dél-Dunántúlért Móring József,
- Északkelet-Magyarországért pedig Szabó Tünde felel majd kormánybiztosként.
Feladatuk továbbra is az, hogy az egyes régiókban aktív fejlesztéspolitika valósuljon meg – hangoztatta a területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter.
Navracsics felidézte, hogy 2020-ban négy gazdaságfejlesztési zóna alakult az országban, feladatuk az egyes területek fejlesztési keretének előkészítése és egy területi alapú fejlesztéspolitika megalapozása volt, konzultálva a helyi gazdasági és politikai szereplőkkel. A választásokra elkészült a négy zóna fejlesztési munkaanyaga, az új kormány pedig folytatja a megkezdett munkát, sőt kibővíti azt, hiszen a regionális felosztásból eddig Pest megye és Budapest kimarad.
A miniszter továbbra is területi alapú fejlesztéspolitika kialakítását tartja fontosnak, amely figyelembe veszi a területi különbségeket. A kormánybiztosoknak így fejlesztési terveket is készíteniük kell, amelyeket be kell építeni az országos területfejlesztési politika prioritásai közé.
Czunyiné Bertalan Judit azt mondta, legfontosabb feladatának az egyes szereplők programjavaslatainak összefésülését és priorizálását tartja az Északnyugat-Dunántúlon, ami szerinte gazdaságfejlesztési szempontból kiugró pályát futott be az elmúlt időszakban. Szabó Tünde ismertette, hogy hat megyét felügyel majd, a jövőben Borsod-Abaúj-Zemplén megye mellett Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár megye tartozik majd hozzá.
Bányai Gábor elmondta, hogy több mint harminc éve foglalkozik területfejlesztéssel, így reméli, hogy olyan tervekkel tudja majd segíteni a Dél-Alföldet, amely mind a kormány, mind az Európai Unió tetszését elnyeri. Móring József arra mutatott rá, hogy a gazdasági növekedés igen alacsony a hozzá tartozó három megyében, Somogyban, Tolnában és Baranyában, ahogy a beruházási vagy ipari teljesítmény is, de a felsőoktatásban is igen kevesen vesznek részt. Ezért arra törekszik, hogy a lehető legtöbb forrást vigye a területre.
Láng Zsolt pedig azt hangsúlyozta, hogy Budapest és az agglomeráció nincs meg egymás nélkül, számtalan közös pont van, így a fejlesztéseket is össze kell hangolni, a közlekedéstől az iskolafejlesztésekig. A fővároson kívül 187 másik településért felel majd az előttünk álló ciklusban.