Gazdaság

Öt komoly gond van a magyar nyugdíjrendszerrel

Sokan kérdezik Farkas András nyugdíjszakértőt, a nyugdíjgurut, hogy szerinte jelenleg mi a legnagyobb probléma a magyar nyugdíjrendszerrel, és mit kellene tenni már nagyon rövid távon is a megoldás érdekében. Véleménye szerint öt gondot kellene azonnal orvosolni, ezek:

  • Az átláthatóság és előre tervezhetőség hiánya,
  • a nyugdíjmegállapítás évének méltánytalan kihatása,
  • az egyes szolgálati évek indokolatlanul eltérő értéke,
  • a nyugdíjemelés módszere,
  • a nagyon alacsony összegű nyugdíjak emelésének módja.

Nem lehet előre látni, hogyan nő a nyugdíj

Az átláthatóság hiánya miatt senki nem látja előre az élete során, hogyan nő a nyugdíja, hogyan épülnek a jogosultságai, mennyi járulékot érdemes fizetnie. Emiatt az állami nyugdíjrendszer motiváló ereje nulla, sőt, inkább negatív. Az átláthatóság hiányát elsősorban az okozza, hogy a bruttó kereseteinkből nettó nyugdíjat számol a rendszer, emiatt olyan bonyolult számítássorozat szükséges a nyugdíj kiszámításához, amit földi halandó föl nem fog.

A megoldás a nyugdíjguru szerint egyszerű: a világ összes fejlett nyugdíjrendszerének példáját követve át kell állítani a rendszert a bruttó nyugdíjszámításra. A bruttó keresetekből számított nyugdíj így maga is bruttó összegű lenne, vagyis adó- és járulékterhet viselne – ezzel egyúttal azt a méregfogat is kihúznánk, hogy a nyugdíjasokat „el kell tartania” az aktív korosztályoknak.

A bruttó szemlélet révén egy csapásra átláthatóvá és követhetővé válna mindenki nyugdíjvárománya, s végre az egyéni nyugdíjszámla bevezetése előtt sem tornyosulnának akadályok Farkas András szerint.

A legnagyobb méltánytalanság

A jelenlegi nyugdíjrendszer legnagyobb méltánytalansága a nyugdíjguru szerint, ami meglepően kevés nyugdíjast háborított föl (eddig), abból ered, hogy hasonló életpályák, hasonló szolgálati időtartamok, hasonló keresetek mellett is drámai mértékben eltérő összegű nyugdíjakat állapíthatnak meg attól függően, hogy melyik évben igényelte a jogosult a nyugdíját.

Még igazságtalanabb lesz a nyugdíjrendszer
A bérrobbanás után ketyeg a nyugdíjbomba.

Akár 30-40 százalékos eltérést is okozhat, ha valaki hasonló karrierív után öt-hat évvel ezelőtt igényelte, vagy mostanában igényli a nyugdíját.

Ne rohanjon nyugdíjba, mert súlyos pénzeket veszthet
Egy-egy év rádolgozás busás bónuszt hoz mostanában, sokkal jobban megéri, mint nyugdíj mellett dolgozni.

Ennek oka, hogy a nyugdíjszámítás során a korábbi évek keresetét a nyugdíjba vonulás évét megelőző év átlagos kereseti szintjéhez kell emelni (valorizálni), s miután az utóbbi években meglódult a nemzetgazdasági átlagbér növekedése, a valorizációs mértékek is megugrottak.

Ezt az abszolút mértékben igazságtalan bánásmódot úgy lehet kiküszöbölni szerinte, ha a valorizáció nem egyetlen ugrással történne meg a nyugdíj megállapítása során, hanem az aktív korunk minden évében, évente valorizálnák az addig szerzett jogosultságainkat.

Ehhez persze olyan egyéni számla lenne szükséges, amely a nyugdíjjogosultságainkat évente nyilvántartaná. A jelenleg is létező társadalombiztosítási egyéni számla talán továbbfejleszthető lenne ilyen elveknek megfelelően. Vagy helyette végre be kellene vezetni a tényleges jogosultságokat mérő egyéni nyugdíjszámlák rendszerét. Nem kell messze menni a jó példáért szerinte, elég kiugrani Ausztriába.

Olvassa el, hogyan vélekedik a másik három problémáról, és milyen megoldást javasol, kattintson!

Kiemelt kép: GODONG / BSIP / AFP

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik