A Világgazdasági Fórum nyilvánosságra hozta éves jelentését az országok globális versenyképességéről. A 2014-2015-re vonatkozó lista 12 szempont alapján rangsorolta az országokat, melyek közül a legfontosabbak az oktatás, az egészségügy, az innováció, a munkaerőpiac, az életminőség, valamint a gazdaság és az üzleti környezet fejlettségi szintje voltak. A jelentés főként a gazdasági növekedés feltételeire koncentrált, azaz nemcsak a GDP növekedést vette alapul.
Ennek alapján összegyűjtöttük, hogy melyek a legfejlettebb országok ma a világon, azaz, hol a legjobb élni és dolgozni. Figyelemreméltó, hogy európai uniós országként egyedül Németország tudott bekerülni az élmezőnybe, ők az ötödik helyen végeztek. Magyarország a vizsgált 143 országból a 63. helyet foglalta el idén a globális versenyképességi rangsorban, ami három hellyel rosszabb, mint az ország elmúlt évi helyezése.
Svájc
Svájc virágzó és stabil modern piacgazdaság, amely évek óta vezeti a világ legversenyképesebb országainak rangsorát, és idén is ők lettek az elsők. A Világgazdasági Fórum első helyre sorolta az ország munkaerőpiacát, másodikra az innovációját és az üzleti környezet fejlettségi szintjét. Az egy főre eső GDP-jük (idén 19,6 millió forint) messze meghaladja a nagy nyugat-európai gazdaságokét, bár az idei második negyedévben 0 százalékkal nőtt a GDP-jük. Elsősorban a bankrendszere, illetve a globálissá növekedő, családi vállalkozásokra épülő exportja révén ennyire sikeresek. Főbb kiviteli cikkeik a gépek, gyógyszerészeti termékek, órák, ékszerek, és mezőgazdasági termékek. Idén májusban a svájciak népszavazáson utasították el a havi egymillió forintnak megfelelő minimálbért, erre mindössze 23 százalékuk mondott igent.
Szingapúr
Szingapúrt első helyre sorolták a fogyasztási javak bősége, második helyre a munkaerő piaca, illetve pénz- és tőkepiacának fejlettségei szintje alapján – ezek egyben az ország legnagyobb erősségei. Azaz, a világon elérhető minőségi termékek és szolgáltatások itt a legolcsóbbak, itt kapjuk a legtöbb fizetést a munkánkért, és itt tudunk a legkönnyebben vállalkozást alapítani, illetve befektetni a megkeresett pénzünket. Szingapúrban egy városállam, ahol egyetlen párt van hatalmon 30 éve. A nagy szigornak köszönhetően itt követik el a legkevesebb bűntényt, és az ország a legkevésbé korrupt a világon. Az egészségügyi rendszert ma a világon a leghatékonyabbak között tartják számon. Az emberek 55 évesen nyugdíjba mehetnek, az állami nyugdíjbiztosítótól felvett összegből bőven megélnek életük végéig. Az egy főre eső GDP-jük 14 millió forint volt idén.
USA
Nagy meglepetésre az USA a harmadik helyen végzett, az előző években folyamatosan visszacsúsztak, volt idő, amikor még Németország is megelőzte őket. Az USA negyedik helyen végzett a munkahelyteremtés és az üzleti környezet, és hetedik helyen az oktatási rendszer fejlettségét tekintve – ezek egyben a fejlődésük irányát is kijelölték idén. Ennek köszönhetően jelenleg ők az egyetlen ország a világon, amelynek GDP növekedése ma nagyobb, mint a 2008-as válság előtt. Idén az egy főre eső GDP-jük 12,8 millió forint volt (összehasonlításul: Magyarországé 3,2 millió forint). Az USA hagyományosan a legmagasabb értékelést kapja a magántulajdon védelme területén (5,4 pontot kaptak). Érdekesség, hogy idén Magyarországot többek között éppen emiatt pontozták le (3,8 pontot kaptunk) – e mellett főként az adórendszer, a bürokrácia, és a korrupció miatt kerültünk hátrébb a rangsorban.