Pápa Levente arra kíváncsi: Matolcsy György még gazdasági miniszterként végrehajtott-e egy “pénzügyi hazaárulást”. A szakpolitikus csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján emlékeztetett: még márciusban, Matolcsy György egykori kabinetfőnöke könyvének megjelenésekor, az abban leírtakat figyelembe véve fordult a Legfőbb Ügyészséghez.
A gyanúja szerint az akkori gazdasági miniszter bennfentes információkat adott át a Goldman Sachs képviselőinek arról, hogy Magyarország felveszi a kapcsolatot a Nemzetközi Valutaalappal. A bankárok ezen több millió dollárt kereshettek – mondta a politikus.
Az ügyészség azonban érdemi vizsgálat nélkül szüntette meg az eljárást – folytatta, ezért, mint mondta, a bennfentes kereskedést szigorúan büntető brit hatósághoz fordul.
Tőlük azt várja, hogy adjanak választ arra: történt-e nagy forgalmú, gyanús kereskedés a forint és a magyar államkötvények piacán néhány órával azt megelőzően, hogy a nemzetgazdasági tárca bejelentette a kapcsolatfelvételt a nemzetközi pénzügyi intézményekkel, és ha igen, mely bankok vettek részt abban.
Azt is tudni szeretné – mondta -, hogy a magyar hatóságoknak lehetett-e tudomásuk a gyanús ügyletekről, de a fő kérdésnek azt tartotta: a Goldman Sachs tudott-e és ha igen, honnan, a későbbi bejelentésről.
Ebéd után forinterősödés
Pápa Levente, felidézve a 2011. november 17-én történteket, emlékeztetett: délután négykor vált ismertté a kormány kapcsolatfelvétele az IMF-fel és az Európai Unió pénzügyi szerveivel, ami forinterősödést és az állampapírok árfolyamának emelkedését generálta. Néhány órával korábban azonban a gazdasági miniszter a Goldman Sachs képviselőivel ebédelt, ahol “kikotyogta” az információt, legalábbis ez derül ki Wiedermann Helga egykori kabinetfőnök könyvéből – mondta.
Hozzátette: az aznapi árfolyammozgásból látszik, hogy délután egy és két óra között a forint érthetetlen módon erősödött.