A Jól-Lét Alapítvány munkatársai a kisgyermekes anyák pályaújrakezdését támogatják. Tanácsadói munkájuk során igen gyakran tapasztalják, hogy a gyermekgondozási szabadságon lévő nők többségének anyagi helyzete a korábbiaknál rosszabb, párkapcsolatukban anyagilag függő helyzetben élnek.
Gazdasági erőszak
Sőt, a kismamák közül sokan az ún. gazdasági erőszak áldozatai: partnerük lebeszéli őket, esetleg tiltja is a munkavállalásukat. Megkérdőjelezik, fillérre elszámoltatják kiadásaikat. Kényszerűen működnek közre a családi vállalkozásban. Sőt, az is előfordul, hogy bevételeik és a közös családi erőforrások felett egyáltalán nem rendelkezhetnek.
A nők egy része is természetesnek tekinti
E jelenségek gyökere a nemi szerepeket konzerváló, hierarchikus szemléletű családfelfogás. Emiatt a nők egy része természetesnek tekinti a gazdasági egyenlőtlenségeket és tartósan felvállalják a teljes vagy részleges eltartotti státust.
Ezzel pedig önmaguk és gyermekeik megélhetését is attól teszik függővé, hogy a partnerük éppen mennyit keres.
Nagyon kockázatos
Pedig a tartós anyagi függőség számos okból kockázatos. Ismert statisztikai tény, hogy a nők legalább 10 évvel tovább élnek, mint a férfiak. Nyugdíjuk, ha van/lesz, a férfiak nyugdíjának töredéke.
A házasságok több mint a fele végződik válással, a gyermekü(ei)ket egyedül nevelők 90 százaléka nő. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a dolgozó nők bére a férfiakénál jóval alacsonyabb, az anyagi függetlenség mielőbbi megteremtése elengedhetetlen.
Az anyagi függetlenség azonban nem csak a pénzről szól. A független nők egyénként is erősebbek, magabiztosabbak, jobban képesek gondoskodni szeretteikről is. Az alapítvány tapasztalatai szerint megéri változtatni, és kilépni a gazdasági alárendeltségből, és ha valaki kéri, segítenek is benne.