Belföld

Magyar Péter veri Orbán Viktort, vagy fordítva? – bevilágítunk a közvélemény-kutatók titkos világába

Csóti Rebeka / 24.hu
Csóti Rebeka / 24.hu
Hónapok óta mintha két országban élnénk a hazai közvélemény-kutatásokat elnézve. Az egyikben a Tisza Párt már a Fidesz előtt van, a másik valóságban épp fordítva áll a dolog. Miért ekkorák a különbségek? Van-e rá szakmai magyarázat? Buherált adatokat látunk? Závecz Tibor, Mráz Ágoston Sámuel, Róna Dániel, Tóka Gábor, Szabó Andrea és Böcskei Balázs mondja el, hogy miért ez a helyzet.

Eddig nem tapasztalt jelenség ütötte fel a fejét a magyar közvélemény-kutatások világában, nem csoda, ha az ember kapkodja a fejét, és értetlenkedik. Kinek van a legnagyobb tábora? Magyar Péter előnye tényleg egyre nagyobb? Vagy az az igazság, hogy a Fidesz fölénye továbbra is meggyőző, és simán vezet a kormánypárt?

Az természetes, hogy a közvélemény-kutatók más és más számokat közölnek: különbözőek a módszerek, a minták. Ennek ellenére a becslésekben és mérésekben (akár 2018-ig visszamenőleg) több volt a közös jegy, mint a különbség, függetlenül attól, hogy a nyilvánosságban az adott közvélemény-kutató céget kormánypártinak vagy nem kormánypártinak címkézik.

  • 2018-ban és 2022-ben a parlamenti választás előtt alulmérték a Fideszt, és ezzel együtt erősebbnek jósolták az ellenzéket, mint amilyen eredményt az elért. A két és fél évvel ezelőtti parlamenti választás előtt a minimális és a 9 százalékpont közti Fidesz-előnyt jeleztek előre, végül a különbség csaknem 20 százalékpontos lett (54–34) a listás végeredményt tekintve, de a belföldi szavazatok esetében is jóval nagyobb volt a különbség a vártnál (52–36 a Fidesz javára).
  • Abban is megegyeztek a kutatások 2019-ben, hogy Tarlós István győz, a mértékben volt különbség – hogy végül aztán Karácsony Gergely sima győzelemmel legyen főpolgármester.
  • A 2024-es EP-választás eredményét a 21 Kutatóközpont rendkívül pontosan mérte a választás napján nyilvánosságra hozott kutatásában, de a többi intézet sem tévedett nagyot, noha új szereplőként tűnt fel a Tisza Párt.

Ehhez képest most amíg a Századvég a biztos szavazók közt 6 százalékpontos kormánypárti előnyt mér, addig ebben a kategóriában a Medián 11 pontos Tisza-fórt. Ez 17 százalékpontos különbség, ha pedig a Nézőpont 12 pontos Fidesz-előnyét vesszük, az 23 százalékpontos differencia a mediános adathoz képest, ami túlmegy minden hibahatáron, és jól mutatja azt a pár hónapja tartó új korszakot, amikor a közvélemény-kutatók mintha két különböző világban mérnének.

Az egyikben stabil a kormány, a másikban bukásra áll.

Ennél nehezebben feloldható ellentmondással aligha találkozhat a közéletre nyitott átlagember – ezzel a cikkel pedig nekik akarunk segíteni. Kutatók és szakértők bevonásával próbáljuk elmagyarázni, hogyan érdemes a kutatócégek munkájára tekinteni, milyen nehézségekkel küzdenek a közvélemény-kutatók itthon és világszerte. És persze azt, hogy mi lehet a magyarázata ennek az ordító különbségnek.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik