A nyaralásra készülőket egyre inkább foglalkoztatja az a kérdés, hogy várható-e még további forinterősödés, vagy érdemes már most megvenni a vakációra fordítandó valutát. Akik eddig kivártak, azok kihasználhatják a jelenlegi piaci optimizmust a befektetési cég szerint.
Júniusban a görög választások, valamint a spanyol-olasz duó adósságkrízise fűszerezte a piaci hangulatot, a múlt héten azonban az EU nem várt rugalmasságot mutatott az eddig patthelyzetnek tűnő kérdésekben, emiatt a forint a régiós devizákkal karöltve remek formába lendült.
Bár a forint és a régiós devizák most nem tekinthetők kifejezetten olcsónak a dollárral vagy éppen az euróval összevetve, az előttünk álló hónapokban stagnálásra illetve kisebb mértékű forintgyengülésre számít Saághy Pál, a cég devizapiaci szakértője.
A forint árfolyamánál két, jól elkülöníthető tényezőt érdemes a szakember szerint megkülönböztetni. Az egyik a külföldi börzéken uralkodó apátia vagy éppen eufória, ami a legmeghatározóbb a magyar pénzügyi eszközök és így a forint vonzerejének alakulása esetében is. Ez az első félévben az átlagosnál nagyobb kilengéseket eredményezett, a nyár elején azonban megnyugodtak a kedélyek. Az előttünk álló hetekben várhatóan ismét terítékre kerülnek majd a nyugat-európai országok problémái.
Hazai szemszögből nézve a piaci szereplők az EU/IMF-hitelmegállapodásra várnak, a szerződés aláírásának elhúzódása azonban mindeddig nem kavart komolyabb vihart a befektetők körében.
Az egyeztetések viszonylag sok időt vesznek majd igénybe, ezért elképzelhető, hogy kisebb hullámokat még kelthet a forint árfolyamában egy-egy vitás kérdés napirendre kerülése. Van esély arra, hogy néhány egységet izmosodik még a forint. Ám a nyaraláshoz szükséges euró- vagy éppen kunamennyiséget alapul véve nem érdemes óránként fürkészni a pénzváltókat. Célszerűbb már most átváltani a nyaralásra szánt forintot – összegeznek.