Nagy-Britannia gazdasága gyorsabban lassul, mint azt várni lehetett volna. A nöivekedést elősegítő jegybanki kamatenyhítés ennek ellenére nem ígérkezik egyszerű lépésnek.#<# A GDP 2000 negyedik negyedévében az előzőhöz képest csak 0,3 százalékkal nőtt. Ez két éve – azóta, hogy a világ pénzpiacain likviditási válság söpört végig – a legalacsonyabb negyedéves növekedési ütem. A brit GDP tavaly reálértékben 2,4 százalékkal nőtt, szemben az előző esztendei 3,2 százalékkal, s most úgy fest, hogy 2001-ben 2,5 százalékos bővülési ütem várható.
A lassulás szinte kész helyzetet teremt a Bank of England monetáris politikai bizottsága számára ahhoz, hogy csökkentse a kamatokat. A központi bank február 8-án vélhetően be is jelenti az intézkedést, számos tényező mégis nehezíti a döntéshozók dolgát.
Először is, a brit gazdaság lefékeződése egyenlőtlenül megy végbe. Az ipart visszavetette az olaj- és a gázkitermelés csökkenése, valamint a szállítások visszaesése. Ugyanakkor a lakossági fogyasztás látványos növekedése folytatódik, amit a merev munkaerőpiac és a nagyon alacsony infláció is segít. A munkanélküliségi ráta 25 éves mélypontra, 3,6 százalékra csökkent augusztus óta, az ingatlanáraktól megtisztított kiskereskedelmi árindex pedig decemberben 2 százalékra esett vissza. A negyedik negyedévben a fogyasztói és az üzleti bizalmi index is emelkedett.
Másodszor, a márciusban befejeződő költségvetési évben Nagy-Britanniának hatalmas államháztartási többlete halmozódott fel. A jövő évi, a 2002. májusi választások előtti utolsó büdzsé vélhetően adócsökkentési csomagot is tartalmaz majd.
Végül, néhányan a brit jegybankban el akarják kerülni annak a látszatát, hogy egyszerűen csak követik az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatcsökkentő lépéseit.
Mindez azt valószínűsíti, hogy a Bank of England lefaragja az irányadó kamatlábat – de a Fednél kisebb mértékben.