az elmúlt hétvégén Franco Verdát, a luganói bíróság elnökét. Az ellene felhozott vád: bűnsegédi bűnrészesség a nemzetközi cigarettacsempészetben. Verda bírót állítólag tavaly nyáron a nemzetközi cigarettacsempészet koronázatlan királya, Gerardo Cuomo látta vendégül jachtján – az erről készült fotót Bari város rendőrsége titokban készítette, igen jó minőségben. A boss egyébként 9 milliárd líra kenőpénzt fizetett Verdának azért, hogy szerezzen neki svájci letelepedési engedélyt. A letartóztatás – nyilván nemcsak a megvádolt bíró, de a svájci állam számára is – roppant kínos. Mégsem kísérelték meg elkenni…
A kínos ügyek kezelésében az olasz hatóságok már edzettebbek, különösen amióta az Antonio di Pietro által vezetett tiszta kezek akciósorozat lényegében az egész politikai palettán “tabula rasát” teremtett. A vizsgálóbíró tevékenységébe beleremegett az olasz állam. Olyannyira, hogy egy idő után már azok is a folyamat végét kívánták, akik korábban a tisztázást követelték. Itáliának azonban nagyon jót tett, hogy kifakadtak az elgennyedt, évtizedes sebek.
Félő, hogy az olajszőkítési ügyek tisztázása az olaszországihoz hasonló reakciókat váltana ki Magyarországon is. A vizsgálatok során olyan meglepő tények, összefüggések kerülhetnek napvilágra, amelyek az állami intézményekbe és a demokráciába vetett bizalmat alapjaiban rendíthetik meg; teret adhatnak a politikai szélsőségeknek is. Nyilvánosságra kerülhetnek olyan titokban – egyébként igen jó minőségben – készített fotók, amelyeken a szereplőknek soha nem lett volna szabad találkozniuk; olyan dokumentumok, amelyeket soha nem lett volna szabad aláírniuk; fény derülhet minden gyanú felett álló polgárok személyes meggazdagodásának történetére és persze pártfinanszírozásra is. Lehet azonban az is, hogy minderről szó sincs – valójában a szervezett bűnözés keresztapái állnak bosszút néhány elvesztett hadállásukért. Akárhogy is van, tisztán kellene látnunk.
Az, hogy végül is meddig megy el az olajszőkítési ügyek feltárása, tulajdonképpen annak lesz a fokmérője, hogy Magyarország mennyire modernizálódott az elmúlt évtizedben. Képes lesz-e feltárni – mégpedig kompromisszum nélkül – a politikai elit a rendszerváltás egyik legmocskosabb kísérőjelenségét? –