Gazdaság

Időigényes száguldás

Sokáig az úri sportok között tartották nyilván a sízést; Nyugat-Európában a hatvanas évek folyamán vált tömegsporttá, nálunk a nyolcvanas években. A Magyar Sí Szövetségnél ma 300-500 ezerre teszik az e sportágat valamilyen szinten űzők számát, s ezzel a sízés immár benne van az öt legelterjedtebb tömegsportban. Hogy a menedzsersportok között is számon tartják, annak több oka is van: számítanak a hagyományok, szerepet játszik az alapos környezetváltozás és a sízés során megvalósítható száguldás nyújtotta garantált kikapcsolódás, no és persze nem szabad elfeledkezni az anyagiakról sem. Bizonyos felszerelések és terepek eléréséhez ugyanis igen vaskos pénztárca szükségeltetik.

A felszerelések árában – mint a legtöbb sportágban – itt is nagy a szórás. Egy alsó kategóriás, de új garnitúra, beleértve a ruházatot is, körülbelül 100 ezer forintba kerül, ám ha mindenből a legjobbat, de legalábbis a legdivatosabbat vesszük célba, akkor a végösszeg az 500 ezret közelíti. S amennyiben valaki követni akarja a műszaki újításokat, s még inkább a sídivatot, úgy akár évente lecserélheti majdnem a teljes felszerelését.

A sízés az időigényes sportok közé tartozik, hiszen a honi éghajlati és földrajzi adottságok igen szűkre szabják a belföldi lehetőségeket, a külföldi síterepek elérése rendszerint több száz kilométeres utazást feltételez. Magyarországon 12 sífelvonóval is ellátott terepet tartanak nyilván, közülük némi jóindulattal 5 nevezhető sícentrumnak, ám ezeket jobbára a kevésbé tehetősek, a csak egy-egy napra ráérők, illetve leginkább a megszállottak keresik fel.

Hosszan lehetne sorolni, hogy a magyar menedzserek közül kik űzik ezt a sportot. A síszövetségnél közülük az autóalkatrész-forgalmazásáról ismert Láng Kereskedelmi Kft. tulajdonosát, Láng Róbertet emelték ki, aki nem csupán sízik, hanem megvette, a lehetőségekhez képest gatyába rázta és üzemelteti a Börzsönyben lévő nagyhideghegyi sícentrumot.

Akik megtehetik, szezononként egyszer vagy többször elutaznak legalább egy hétre, leginkább Ausztriába, Olaszországba vagy Franciaországba. Az árakat illetően vannak kisebb-nagyobb eltérések az azonos szállástípusokon belül is – országtól és a felkeresett hely kiépítettségétől és felkapottságától függően. Egy 6 napos sízés minimális költsége apartmanban 20-30 ezer, panzióban, szállodában minimum 50 ezer forint, ehhez jön a liftbérlet 40 ezret közelítő ára, no meg az útiköltség. A felső határ pedig a csillagos ég, a tömegkerülők választhatják mondjuk a helikopteres sízést, a kanadai Sziklás-hegységben például fejenként 90 ezer forintnak megfelelő összegért egy napra három-négy ilyen különleges lesiklás vásárolható. –

Ajánlott videó

Olvasói sztorik