Hiába, a kakukkfűről nekem azóta mindig egy, a fővárostól egy órányi autóútra található (tatai) agostyáni ökufalu, pontosabban annak egy kis dombja jut eszembe, amelynek egy részét friss kakukkfű borította. A mezítláb járás egyébként is egészséges, de a téli, kora tavaszi hónapok csizmás időszaka után különös felüdülést jelentett a tavaszi napfürdőben és a kakukkfűtől illatozó terepen lépkedni. A Szent László-domb állítólag különleges energetikával, sugárzással bír, ezt bevallom, így közvetlenül nem éreztem, az ökofalu hangulata, rendezettsége és a Gerecse erdőire való kilátás viszont tényleg pazar.
A Természetes Életmód Alapítvány által működtetett ökofalu idestova 20 éve várja az érdeklődőket, nekem pedig – a szomszédságában töltött gyerekkori nyarak ide, tatai gimnáziumi évek oda – egy bekötőút “elvétése” kellett, hogy felfedezzem, micsoda értékes munka zajlik a – talán többek által ismert – agostyáni arborétum tőszomszédságában.
De vissza az ökofaluhoz. Az Alapítvány célja
humánökológiai alapelvekre építve a természetes életmód egyéni lehetőségeinek, közösségi és regionális formáinak megteremtése a természeti-környezeti nevelés, oktatás és képzés eszközeivel egy önfenntartó rendszer keretein belül. A rendszer fejlesztése során kapott eredmények pedig a természetvédelmi kezelések módszertani alapjául szolgálnak”.
Ahogy említettem, merő tévedésből bukkantam erre a különös kis világra, de mivel hétvége volt, az időmbe belefért, hogy az elém siető gondnoktól megkérdezzem, mit rejtenek a kapun túli házikók, ahogy az is, hogy az éppen tanulmányúton itt járó alföldi kisiskolások csoportjához egy vezetett túra erejéig csatlakozzam. Érdemes tehát előre bejelentkezni, vendégeket ugyanis csak így fogadnak.
Érkeznek ide szabadidejükben városi fiatalok növénytermesztési, állatgondozási ismereteket elsajátítani vagy csak a friss levegőn, edzés gyanánt kerti munkálatokat végezni, de az Alapítvány munkatársai erdei iskolájukban sok kisdiákot fogadnak az ország különböző szegleteiből is.
A látogatók bepillantást nyerhetnek a gyógynövénygyűjtés, a teakészítés vagy épp a kenyérsütés fortélyaiba, és – ahogy tettem én is – akár a környezet madárvilágát is egészen közelről tanulmányozhatják.
Mindezen felül, évek óta zajlik egy Árpád-korabeli körtemplom rekonstrukciója a faluban, méghozzá szó szerint közösségi erőből: ahogy azt a 2016. évi programtervben olvastam, augusztusban például önkéntes tábor keretében bárki besegíthet az építésébe; de indul itt kenus-lovas, természetmegfigyelő, sőt, harcművészeti és életmódtábor is.
A faluban található középkori hangulatú fogadót pedig rendszeresen keresik fel filmes stábok, forgatócsoportok.
Ha kedvet kaptatok ellátogatni az ökofaluba, javaslom, hogy kukkantsatok be a már említett gyönyörű kisváros, Tata központjába is. Miután a Zsigmond király által a 15. század elején építtetett vár tövében található Ébresztő kávézóban egy isteni házi készítésű süti és különleges kávé mellett megpihentetek, érdemes tenni egy sétát a híres Öreg-tó (hazánk legidősebb mesterséges tava, már a honfoglalás előtt is létezett), illetve kisebbik párja, a Cseke-tó partján is. Komoly sportéletnek lehettek majd tanúi: amint az idő engedi, futók, kerékpárosok, nordic walkingozók, evezősök, vitorlázók veszik birtokukba a környéket, de gyakran feltűnnek lovasok is, a szomszédban lévő golfklub pedig szintén népszerű.
Az Esterházy-kastély mellett az Öreg-tó partján találjátok egyébként a 2014-ben az “Év Fája” megtisztelő címet, 2015-ben pedig az európai “Év Fája” versenyen második helyezést elérő, több, mint
A 60 millió évnyi megkövesedett földtörténeti üledéket őrző Kálvária-dombhoz vagy a Fényes Tanösvényhez is talán már csak egy újabb kirándulás keretében maradna idő ellátogatni, de higgyétek el, ebbe a tüneményes városba mindig megéri visszatérni. ♥
És hogy ennyi színes fotó után hogyan csempészhetitek be ti is a természetet a konyhátokba?
Akár ezzel a különleges citromos-kakukkfüves turmixszal!
2 pohárnyihoz csak az alábbi hozzávalókat turmixoljátok össze:
- 2 érett körte
- 2 bögre kelkáposzta-levél
- 3 evőkanál frissen facsart citromlé
- 1 evőkanál friss kakukkfű (a keményebb szárától tisztítsuk meg)
- 1 evőkanál chia mag
- 1,5 bögre ásványvíz