Ahogyan a hűtőnél már láthattuk, úgy a mélyhűtő esetében is az ésszerű, a tényleges igényekhez igazodó méret a hatékony használat alapja. A fagyasztó térfogatát úgy válasszuk meg, hogy azt a család teljes mértékben ki tudja használni, hiszen a folyamatosan üresen álló mélyhűtő csak pénzkidobás!
Ha rendszeresen nagyobb mennyiségű élelmiszert fagyasztunk, érdemesebb fagyasztóládát vásárolni fagyasztószekrény helyett. A felülről nyitható fagyasztóláda energiafogyasztása ugyanis – gyártmánytól függően – 20-40 százalékkal kedvezőbb – figyelmeztet az Energia Klub.
A fagyasztásra szánt élelmiszereket hűtsük elő a hűtőszekrényben (vagy télen használjuk ki a külső hideget), és töröljük le róla a vizet. A fagyasztóból elővett ételeket a hűtőszekrényben hagyjuk kiengedni, így hasznosítani lehet az ilyenkor értékes hideget!
Fagyasztás előtt töröljük le a vizet az élelmiszerről! A fagyasztásra szánt élelmiszereknek is lehetőleg minimális legyen a víztartalma, ugyanis 1 kilogramm víz lefagyasztása többször annyi energiát igényel, mint 1 kilogramm szárazanyagé.
Évente egyszer olvasszuk le a mélyhűtőt, hiszen a lerakódott jégréteg miatt megnövekszik az áramfogyasztása. Ezt a jelenséget küszöbölik ki a No-Frost készülékek, hiszen belsejükben nem képződik jég, cserébe viszont folyamatosan több energiát fogyasztanak, mint hagyományos társaik. Az extra kényelem ára tehát 10-30 százalékos többletfogyasztás, ami évi hatezer forint pluszkiadást is jelenthet.
A következő részben az egyik legpazarlóbb tevékenységet, a mosást elemezzük, és több köbméter vizet segítünk megtakarítani. A fűtés, világítás, vízmelegítés területén megfogható forintokat keresse a FigyelőNet Energiatippek rovatában!