Élet-Stílus

Több holland és francia turista érkezett hozzánk

Az első negyedévben a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák együttes száma 6 százalékkal nőtt a megelőző év azonos időszakához képest – közölte a KSH.

A szálláshelyek összes árbevétele 11 százalékkal emelkedett, miközben a szálláshely-szolgáltatás területén az áremelkedés 7 százalékos volt.

Az első negyedévben 481 ezer külföldi vendég 1,3 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek száma 1, a vendégéjszakák száma 2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az Európai Unió országaiból érkezett vendégek 3 százalékkal kevesebb éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken, mint 2006 azonos időszakában.


Az ország számára a legjelentősebb küldő országok közül a Nagy-Britanniából, Németországból, Olaszországból és Ausztriából érkező állampolgárok vendégéjszakáinak száma csökkent, a Hollandiából, a Franciaországból és az Egyesült Államokból érkezőké emelkedett. A szállodákban kismértékben, az ifjúsági szállókban lényegesen mérséklődött a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma, a többi szállástípust a vendégforgalom bővülése jellemezte. A turistaszállók, az üdülőházak és a kempingek jelentős mértékű bővülésről számoltak be.

A vizsgált negyedévben a kereskedelmi szálláshelyek 667 ezer belföldi vendéget és közel 1,6 millió belföldivendég-éjszakát regisztráltak. A vendégek és a vendégéjszakák száma számottevő mértékben bővült, 9 százalékkal több vendég 14 százalékkal több vendégéjszakát töltött el a 2006 azonos időszakához képest. A belföldivendég-éjszakák száma szinte minden szállástípusban nőtt, a turistaszállókban az előző év azonos időszakához hasonlóan alakult. A szállodák átlagosan 39 százalékos szobakihasználtsággal működtek a megfigyelt időszakban, ami 3 százalékponttal túllépte a 2006 azonos időszakit.

A kereskedelmi szálláshelyek összesen 43 milliárd forint bruttó árbevételt értek el a fenti időszakban, ez folyó áron 11 százalékos növekedésnek felel meg. A szállásdíjbevétel 12 százalékkal növekedett a vizsgált negyedévben. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások január–márciusra számított árindexe 9 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik