Az újabb halasztást az indokolja, hogy az űrsikló energiatermelő három üzemanyagcellája egyikének hűtőpumpája hibaüzeneteket küld, és a mérnököknek egyelőre nem sikerült megoldást találniuk erre a technikai problémára. A NASA előírásai szerint mindhárom üzemanyagcellának hibátlanul kell működnie a felbocsátás engedélyezéséhez, ha pedig a világűrben történne meghibásodás, az űrsiklónak azonnal vissza kellene térnie a Földre.
Ha a technikai feltételek és az időjárási körülmények megengedik, az Atlantist közép-európai idő szerint pénteken 17 óra 40 perckor indítják el a floridai Cape Canaveralból. Szeptemberben ez az utolsó lehetőség arra, hogy az amerikai űrsikló útnak induljon, ugyanis pénteken bezárul az indítási ablak. Ezt követően legközelebb csak október végén, 26-án és 27-én lesz lehetőség arra, hogy az Atlantis a világűrbe induljon.
Az Atlantisnak már augusztus 27-én a magasba kellett volna emelkednie, de az indítás előtt két nappal villám csapott a kilövőállásba, majd később a térséget fenyegető Ernesto trópusi szélvihar miatt kellett lemondani a startról. Az Atlantison ezúttal öt férfi és egy nő utazik a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). A Brent Jett parancsnok vezette legénység egyik tagja kanadai.
Az Atlantis indítása lesz a harmadik űrsiklóstart azóta, hogy a Columbia amerikai űrrepülőgép 2003. február 1-jén visszatérés közben felrobbant hét asztronauta tragikus halálát okozva. Azóta kétszer látogatta meg űrsikló az űrállomást. Tavaly nyáron és az idén nyáron mindkétszer a Discovery kötött ki az ISS-en. Az Atlantis útja lesz azonban a Columbia katasztrófája óta az első olyan küldetés, amelyet már ismét az űrállomás bővítésének, továbbépítésének szentelnek.