Élet-Stílus

20 éves a Windows

Sokan szeretik, sokan utálják, de véleménye szinte kivétel nélkül mindenkinek van róla. A számítógépek többségén valamelyik változatát használják, pedig ilyen sikerről még az alkotói sem álmodtak. Húszéves a Windows.

1985. november 20-a látszólag ugyanolyan átlagos nap volt, mint a többi. Egy esemény miatt azonban örökre bevonult a történelembe: ekkor jelent meg ugyanis a Windows 1.0. „Ez volt az első lépés, hogy szakítsunk a parancssorral, és a személyi számítógépek elterjedése is nagymértékben a Windowsnak köszönhető” – emlékezett vissza Alfons Stärk, a Microsoft menedzsere. Grafikus kezelőfelület már létezett a Windows 1.0 előtt is, az Apple 1983-ban fejlesztette ki a Lisát, ami azonban lassú volt és drága. A Microsoft után az IBM („Top View”) és a Digital Research („Graphics Environment Manager – GEM”) is megpróbálkozott egy jól használható grafikus felület kifejlesztésével, ám a Windows sikerét egyik sem tudta megközelíteni, pláne nem túlszárnyalni.

A Windows 1.0 piaci ára 1985-ben 399 német márka volt. Ezért az összegért az ember öt 5,25 colos mágneslemezt kapott, amelyek grafikus felülettel ruházták fel az 1981-ben bemutatott DOS-t. Az első Windows még csak kevés grafikai elemet, például menüket tartalmazott. Az 1.0-s verzió hardverkövetelményei össze sem voltak hasonlíthatók a mai társaik hasonló adataival: az új Windows megelégedett 640 KB memóriával. Ennek ellenére az operációs rendszer forradalmi volt, hiszen tartalmazta a grafikus felületen kívül a Jegyzettömböt, a Write nevű szövegszerkesztő programot, a Paint festőprogramot, a Reversi játékot és egy terminált, ami lehetővé tette, hogy a számítógép egy másik PC-vel összekapcsolódhasson.

Persze már ekkor jelentkeztek az első hiányosságok is. Aki például túl intenzíven használta a multitasking funkciót, ami lehetővé tette több program egyidejű futtatását, szembesülhetett az első rendszerlefagyásokkal, amelyek utána évekig a Windows operációs rendszereket jellemezték. Az igazi áttörés azonban még váratott magára, hiába jelent meg 1987-ben a Windows 2.0 és 1990-ben a 3.0-s változat, csak az 1992-ben bemutatott Windows 3.1 és a Windows 3.1 for Workgroups hozta meg a Microsoft számára az igazán nagy sikert. A Windows 3.1 már tartalmazta a Truetype fontokat, és nem mellesleg ez volt az első magyar nyelven is hozzáférhető verzió.

Érdekesség, hogy míg a Windows 1.0 fejlesztésénél még csak alig harmincan vettek részt, addig a Windows XP születésénél már kétezer programozó bábáskodott. 1993-ban megjelent a Windows NT 3.1, 1995-ben újabb sikert ért el a Windows 95, amit rá egy évre a Windows NT 4.0 követett. 1998-ban érkezett a Windows 98, majd egy esztendő múlva a Windows 98SE, 2000-ben pedig stílusosan a Windows 2000, illetve a Windows Millennium Edition (ME). A sor 2001-ben a Windows XP-vel és a különböző változataival zárult. 2006-ban pedig, ha minden a tervek szerint alakul, jön a Windows Vista.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik